fbpx

Na świat przyszły bliźnięta pandy wielkiej

Dwie urocze samiczki pandy wielkiej niedawno przyszły na świat w południowokoreańskim ogrodzie zoologicznym Everland Resort Park, stanowiąc pierwszy przypadek urodzenia bliźniąt tej rzadkiej i zagrożonej wyginięciem gatunku na terytorium kraju.

Nowo narodzone maluchy, które przyszły na świat się 7 lipca, są niezwykle małe — jedno z bliźniąt waży 180 gramów, a drugie 140 gramów. Choć maluchy nie posiadają jeszcze charakterystycznego dla pandy wielkiej biało-czarnego futra, to i tak zdobywają serca swoją uroczą aparycją.

Bliźniacze ciąże u pand wielkich są zjawiskiem niezwykle rzadkim, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego wydarzenia. 9-letnia mama, Ai Bao, czuje się dobrze razem ze swoimi córeczkami. To nie jest jej pierwsze doświadczenie z macierzyństwem — trzy lata temu urodziła samca o imieniu Fu Bao.

Pandy wielkie, zwane również niedźwiedziami bambusowymi, są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, z około 1800 osobnikami żyjącymi na wolności. Cieszą się jednak szczególnym uznaniem w Chinach, gdzie są traktowane jako “skarb narodowy”. Są również nazywane “dyplomatami”, ponieważ chiński rząd często wypożycza te zwierzęta do ogrodów zoologicznych na całym świecie jako ambasadorów dobrej woli. Tak też było w przypadku Ai Bao i jej partnera, Le Bao, którzy zostali wypożyczeni do południowokoreańskiego zoo w 2016 roku.

Mimo ogromnej sympatii, jaką panda wielka budzi na całym świecie, zwierzęta te nadal borykają się z poważnymi problemami związanymi z reprodukcją. Samice pandy wielkiej są płodne zaledwie przez 24-72 godziny w ciągu roku, co dodatkowo utrudnia ochronę i rozmnażanie tego unikalnego gatunku. Nowo narodzone bliźniaczki są zatem powodem do świętowania, ale też przypominają o ciągłych wyzwaniach, przed jakimi stają badacze i opiekuni dzikiej przyrody, dążący do zabezpieczenia przyszłości tych niezwykłych zwierząt.

Dodaj komentarz