fbpx

Badania w Szwecji: Nieszczepieni ozdrowieńcy odporni na wariant Delta

 

Nawet ponad 80 proc. osób, które wiosną 2020 roku przeszły infekcję Covid-19, wciąż posiada przeciwciała. Ozdrowieńcy są odporni na oba  nowe warianty koronawirusa, Alfa i Delta – wynika z przedstawionych w czwartek wyników badań szpitala Danderyd pod Sztokholmem.

Szwedzka placówka przebadała wiosną zeszłego roku 2 tys. członków personelu na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Wówczas u 19 proc. z nich potwierdzono przejście objawowej lub bezobjawowej infekcji Covid-19. Po roku badanie powtórzono u osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

  • Możemy wnioskować, że w badanej grupie po roku istnieje dobra odpowiedź przeciwciał po łagodnym przejściu infekcji Covid-19. Jedyna niepewność dotyczyła, czy odporność nabyta po naturalnym przejściu infekcji chroni również przed nowymi wariantami koronawirusa: Alfa oraz Delta. Jest to dobra wiadomość, że przeciwciała zwalczają również bardziej zaraźliwe wersje wirusa – podkreśla w komunikacje prasowym odpowiedzialna za badanie Charlotte Thalin.

Badanie Community realizowane jest przez szpital Danderyd (kieruje projektem), Instytut Karolinska, Królewski Instytut Techniczny (KTH), Uniwersytet w Uppsali oraz Urząd Zdrowia Publicznego.

 

Źródło: polsatnews.pl

One thought on “Badania w Szwecji: Nieszczepieni ozdrowieńcy odporni na wariant Delta

  • 12 kwietnia 2023 at 15:38
    Permalink

    A co ze zaszczepionymi ozdrowieńcami? Kolejne szczepienia przeciw kolejnym wariantom wirusa?

    Reply

Dodaj komentarz