fbpx

Caravaning, czyli życie i podróżowanie w kamperze to nie tylko moda

Caravaning, czyli życie i podróżowanie w kamperze to nie tylko moda, ale również nowy styl życia. Dziś zarówno biura podróży jak i firmy motoryzacyjne proponują samochody z podgrzewaną podłogą i ciepły prysznicem. Nowe modele zapewniają również odkażanie powietrza.

 

Idea domu na dwóch kółkach

Caravaning, czyli podróżowanie własnym samochodem z pełnym wyposażeniem – w tym z lodówką, toaletą, łóżkami i prysznicem – to styl życia, na który decyduje się coraz więcej osób. Jest przede wszystkim tańszym sposobem poznawania świata – bo ogranicza wydatki hotelowe – ale głównie zapewnia bezpieczeństwo. Pandemia zmieniła nasze podejście do zwiedzania. Unikamy dużych grup turystycznych, jedzenie przygotowujemy sami i na bieżąco dezynfekujemy własne zaplecze.

 

-Caravaning to jeden z bezpieczniejszych sposobów na podróżowanie. Mamy zapewnioną izolację, higienę, a dystans społeczny nas nie dotyczy. Swój dom na kołach można zaparkować np. na skraju lasu, wyciągnąć rowery i przewietrzyć się do woli, potem w środku wziąć prysznic, przygotować kolację i przenocować, by nazajutrz wyruszyć w inne miejsce – powiedział Maciej Sinczak, dyrektor nowo powstałego Warszawskiego Centrum Caravaningu o nazwie „Szerokiej Drogi”.

 

Coraz więcej chętnych

Co ciekawe, pandemiczna sytuacja wcale nie ograniczyła zakupu kamperów. Wręcz przeciwnie – jest coraz więcej zainteresowanych kupnem – nie tylko w celach turystycznych ale również stricte mieszkaniowych. Polskie firmy zachęcają do bliższego przyjrzenia się filozofii caravaningu, promując akcje w social mediach pod hashtagiem #bezpiecznewakacje.

  • Sprzedaż kamperów w tym roku może wzrosnąć nawet o 35 proc. w stosunku do 2019 r.– wyjaśniła Joanna Woźnica, prezes Stowarzyszenia Polska Grupa Caravaningowa, organizacji zrzeszającej producentów i dystrybutorów kamperów.

Powód? Sytuacja pandemiczna. Podróżowanie publicznymi środkami transportu oraz korzystanie z obcych noclegów stwarza zagrożenie zakażenia koronawirusem. We własnym kamperze na bieżąco monitorujemy higieniczne i sanitarne BHP, oraz unikamy zbędnych interakcji z obcymi osobami.

-Również kempingi są bezpieczne, rezerwacje możemy zrobić on-line, każdy z nas ma własną parcelę, a styczność z resztą gości mamy głównie na wolnym powietrzu. Oczywiście są i tacy, którzy parkują swoje pojazdy „na dziko”, poza kempingami i zupełnie nie mają kontaktu z innymi turystami”– dodała Joanna Woźnica.

 

Odkażają powietrze, chronią przed wirusami

W ofercie Warszawskiego Centrum Caravaningu są kampery, w których zakres wchodzą niewielkie urządzenia do dezynfekcji powietrza przy użyciu światła UV-C. Ich promienie usuwają z wnętrza pojazdu bakterie, roztocza i wirusy (DiSibox). Firma proponuje wybór spośród wiodących marek: Adria, Buerstner, Sun Living, Hymer oraz Globe-Traveller. Niektóre z nich przypominają małe, choć kompaktowe kawalerki.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz