fbpx

Naukowcy badający świadomość, twierdzą, że po śmierci nadal jesteśmy „żywi”!

Co dzieje się z nami po śmierci? Zespół naukowców z Nowego Jorku zbliżył się trochę do rozwiązania tej tajemnicy. Doszli oni do wniosku, że w chwili śmierci człowiek pozostaje w pełni świadomy.

Dawniej sceptycy odrzucali relacje z doświadczeń towarzyszących ludziom w momencie śmierci oraz często przypisywali je czynnikom fizjologicznym i psychologicznym. Jednak dzięki temu badaniu naukowcy odkryli, że świadomość osoby pozostaje w pełni sprawna po tym, jak jej ciało umrze i przestanie wykazywać oznaki życia. Innymi słowy, osoba po śmierci jest świadoma, że ​​nie żyje. Jeśli człowiek ten jest w szpitalnej sali, może nawet usłyszeć lekarzy ogłaszających jego własną śmierć.

W latach 90. wyświetlano film o nazwie Flatliners, w którym pięciu studentów medycyny celowo zatrzymało akcję swojego serca na krótki czas, żeby doświadczyć życia pozagrobowego. Zespół badaczy z New York University Langone School of Medicine również postanowił przeanalizować to samo pytanie. Zespół badał pacjentów reanimowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy zostali przywróceni do życia po zatrzymaniu krążenia (lub zawale serca). „Technicznie rzecz biorąc, to właśnie w ten sposób określa się czas śmierci – wszystko opiera się na momencie, w którym serce przestaje bić” – powiedział dyrektor ds. opieki krytycznej i resuscytacji NYU, dr Sam Parnia. „Gdy to się stanie, krew nie dopływa już do mózgu, co oznacza, że ​​funkcje mózgu zatrzymują się niemal natychmiast”.

Jednakże, według dr Parni, wielu resuscytowanych pacjentów wyszczególniło doświadczenia audio-wizualne tego, co działo się wokół nich po ich rzekomej śmierci. „Opisywali oni  lekarzy i pielęgniarki przy pracy… opisywali, że słyszeli ich wyraźne rozmowy, które miały miejsce, po ich śmierci.” Ich historie zostały później zweryfikowane przez personel medyczny i pielęgniarski obecny przy ich śmierci. Dr Parnia i jego zespół nieustannie badają, co dokładnie dzieje się z człowiekiem po śmierci. „Staramy się zrozumieć dokładnie stany, których ludzie doświadczają, kiedy przechodzą przez proces śmierci, ponieważ rozumiemy, że będzie to odzwierciedlać uniwersalne doświadczenie, którego wszyscy doświadczymy, kiedy umrzemy.”– dodał.

Dr Parnia wspomniał jeszcze: „Jednocześnie badamy również ludzki umysł i świadomość w kontekście śmierci, aby zrozumieć, czy świadomość zostaje unicestwiona lub czy istnieje ona po śmierci przez pewien okres czasu – i jak to odnosi się do tego, co dzieje się w mózgu w czasie rzeczywistym.” Uwzględniając ludzi, którzy przeżyli śmierć kliniczną dr Parnia powiedział: „To, co zwykle występuje po tak głębokim doświadczeniu, to skłonność do zmiany nastawienia do życia. Ludzie stają się bardziej altruistyczni, bardziej zaangażowani w pomaganie innym. Po spotkaniu ze śmiercią znajdują nowe znaczenie w życiu.”

 

 

 

Źródło: theepochtimes.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz