fbpx

Znaleźli się na bezludnej wyspie. Uratował ich napis “SOS” na piasku

Mężczyźni spędzili trzy dni na bezludnej wyspie Pikelot w Mikronezji na Pacyfiku., zanim otrzymali pomoc. Zostali zauważeni, dzięki napisowi “SOS”, który zrobili na plaży. Z pomocą przybył im australijski śmigłowiec – podaje telewizja Sky News.

Rozbitkowie byli w dobrej kondycji fizycznej, dostali od razu świeżą wodę i jedzenie

30 lipca trójka mężczyzn wyruszyła łodzią z atolu Puluwat, zamierzali przepłynąć ok 27 mil na atol Pulap. Żeglarze zboczyli z kursu i skończyło im się paliwo.

Spędzili na wyspie trzy dni, zanim zawożono z góry ich napis “SOS”, wykonany z piasku na plaży. Dostrzegli go z samolotu, szukający ich australijscy i amerykańscy ratownicy.

Zostali przetransportowani do domu

Jak podał australijski resort obrony, rozbitkowie zostali odnalezieni w niedzielę, ok. 118 mil od miejsca, skąd wyruszyli. Podebrał ich śmigłowiec z australijskiego okrętu Canberra, który płynął właśnie na ćwiczenia morskie u wybrzeży Hawajów i został poproszony o wsparcie.

Kapitan Terry Morrison, dowódca okrętu, który wraz z amerykańskimi zespołami poszukiwawczymi dołączył do akcji, powiedział, że “jest dumny z reakcji i profesjonalizmu wszystkich na pokładzie”, ponieważ zawsze chodzi o “wypełnianie zobowiązania do przyczyniania się do bezpieczeństwa życia na morzu”.

Jak podaje BBC, rozbitkowie zostali następnie przetransportowani do domu łodzią patrolową Mikronezji. To państwo na Oceanie Spokojnym składa się z ok. 600 niewielkich wysp i atoli rozrzuconych po rozległym oceanie. W przeszłości Mikronezja była obszarem powierzonym przez ONZ administracji Stanów Zjednoczonych. Niepodległość uzyskała w 1986 roku, ale jest stowarzyszona z USA, które odpowiadają za politykę zagraniczną i obronną.

Dodaj komentarz