fbpx

Włochy: 96-latek został najstarszym absolwentem uniwersytetu w kraju

Giuseppe Paterno w wieku 96 lat ukończył studia historyczne i filozoficzne, stając się najstarszym absolwentem studiów we Włoszech – poinformowała w piątek agencja Reutera.

Paterno, były pracownik kolei, zapisał się na studia na Uniwersytecie w Palermo w 2017 r. Ukończył je z wyróżnieniem, a dyplom odebrał w środę.

“Powiedziałem: +Teraz albo nigdy+ i w 2017 r. postanowiłem się zapisać” – opowiadał Reuterowi. “Rozumiałem, że było trochę za późno na trzyletnie studia, ale powiedziałem sobie: +Zobaczmy, czy dam radę+” – relacjonował.

„Jestem normalną osobą, jak wiele innych” – powiedział, zapytany, jak to jest kończyć szkołę tak późno. „Pod względem wieku przeskoczyłem wszystkich innych, ale nie po to to robiłem” – dodał.

Jak podała agencja Reutera, Paterno dorastał w biednej rodzinie i otrzymał tylko podstawową edukację. W czasie II wojny światowej służył w marynarce, później zaczął pracować na kolei.

Po wojnie, w wieku 31 lat, ukończył szkołę średnią. Zawsze chciał kontynuować edukację.

„Wiedza jest jak walizka, którą noszę ze sobą, to skarb” – powiedział.

Jako student wystukiwał swoje eseje na maszynie do pisania, którą dała mu matka, kiedy przeszedł na emeryturę w 1984 r. Wybierał drukowane książki zamiast internetu i nie brał udziału w imprezach z 20-latkami, z którymi studiował.

“Mój plan na przyszłość to poświęcenie się pisaniu” – powiedział Reuterowi i dodał, że zamierza wrócić do wszystkich tekstów, których nie miał okazji zgłębić.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz