fbpx

19-latka będzie grała w męskiej drużynie piłkarskiej. Pierwszy taki przypadek

Dzięki decyzji Holenderskiej Federacji Piłkarskiej, Ellen Fokkema może teraz występować w meczach piłki nożnej przeciwko mężczyznom. Jest to pierwszy taki przypadek tym w kraju.

19-letnia Ellen Fokkema to zawodniczka piłki nożnej grająca na pozycji pomocnika, w mieszanej drużynie juniorskiej klubu VV Foarut z czwartej ligi. Wtorkowa decyzja może zmienić nie tylko jej karierę, ale też wielu piłkarek na całym świecie.

Holenderskie zawodniczki do lat 19. mogą występować w zespołach mieszanych. Później muszą jednak zdecydować, czy chcą dalej grać w kategorii B, czyli mieszanej, czy kobiecej. O grze z mężczyznami nie było wcześniej mowy.

Od wtorku Fokkema otrzymała pozwolenie na grę w zespole z płcią przeciwną.

– KNVB oznacza różnorodność i równość. Uważamy, że w piłce nożnej powinno być miejsce dla wszystkich, którzy chcą grać. Pojawia się fajne sportowe wyzwanie, nie chcemy nikomu blokować gry, dlatego zaczynamy ten pilotaż. Doświadczenie pokaże, czy i jak to działa – oznajmiła Art Langeler, dyrektor ds. Rozwoju piłki nożnej w holenderskim związku.

– Gram z tymi chłopakami, odkąd skończyłam pięć lat i byłoby przykro, gdybym nie mogła tego robić również w przyszłym roku. W KNVB zawsze radzono mi kontynuować grę z chłopakami tak długo, jak to możliwe, więc czemu nie? To spore wyzwanie, ale to tylko jeszcze bardziej mnie ekscytuje. Zapytałam klub, czy jest taka możliwość i razem złożyliśmy wniosek do KNVB – dodała Fokkema.

Na przykładzie Fokkemy KNVB ma ocenić, czy większa liczba kobiet będzie mogła rywalizować w meczach z mężczyznami.

Dodaj komentarz