fbpx

W Amazonii w ciągu 2 lat odkryto ponad 380 nowych gatunków

Małpa mrucząca jak kot i „wegetariańska pirania” to jedne z nowo odkrytych gatunków w Amazonii. W ciągu czterech lat naukowcy opisali ponad 400 nieznanych dotąd gatunków zwierząt i roślin żyjących w lasach deszczowych Ameryki Południowej – poinformował WWF.

Organizacja umieściła na swojej stronie raport stwierdzający, że przez cztery lata (2010-2013) na terenach słabo zbadanej, tropikalnej Amazonii naukowcy odkryli co najmniej 441 nowych gatunków zwierząt i roślin, wśród których są m.in. małpa miaucząca jak kot, „wegetariańska pirania”, wielokolorowy wąż, żaba wielkości ludzkiego kciuka i dziesiątki gatunków owadów i bezkręgowców.

Wiele z nowo odkrytych gatunków jest endemitami lasów deszczowych Amazonii. „Ostatnie badania udowadniają, jak ważny dla ludzkości jest ten region. Systematyczne niszczenie ekosystemów zagraża różnorodności biologicznej. Nie możemy pozwolić na utratę jego dziedzictwa naturalnego” podsumował Claudio Moretti.

Najbardziej niezwykłe gatunki wymienione w raporcie to:

  • jaszczurka nazwana przez naukowców Hypnoides cercosaura, czyli „płomienna”, nie występuje już na wolności. Nieuchwytny gatunek znaleziony w kolumbijskiej Amazonii nie był widziany w naturalnym środowisku, odkąd naukowcy zabrali jaja zagrożonego wyginięciem gada
  • Tometes camunani – „wegeteriańska pirania” może ważyć do 4 kg i jest ściśle roślinożerna. Słodkowodne ryby zamieszkują rwące, skaliste odcinki dorzecza brazylijskiej TrombetasChironius challenger – jaskrawy, kolorowy wąż występujący w górach Gujany, którego łacińska nazwa nawiązuje do fikcyjnej postaci ekscentrycznego naukowca (profesora George’a Edwarda Challengera) z powieści „Zaginiony świat” Artura C. Doyle’a
    Sobralia imavieirae – piękny różowy storczyk (orchidea) z brazylijskiej części Roraimy
  • Callicebus caquetensis, czyli długowłosa małpka titi, której cechy charakterystyczne to długie futro, piękny ogon oraz… mruczenie. „To jeden z 20 gatunków tych amazońskich małp. Młode są urocze – gdy czują się bezpiecznie, mruczą jak koty” – wyjaśnia naukowiec Thomas Defler.

WWF to największa światowa organizacja ochrony przyrody. Od ponad 50 lat działa na terenie 100 krajów przy wsparciu prawie 5 milionów ludzi na całym świecie. Organizacja dostarcza naukowe rozwiązania ekologiczne pozwalające zachowywać różnorodność i bogactwo życia na Ziemi, powstrzymuje degradację środowiska naturalnego i walczy ze zmianami klimatu. Projekt Living Amazon jest pionierską inicjatywą, dzięki której organizacja chce chronić lasy amazońskie oraz ginące tam gatunki zwierząt i roślin.

Źródło: worldwildlife.org, materiały prasowe

Dodaj komentarz