fbpx

Sigiriya robi niesamowite wrażenie, to pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy

Pałac Sigiriya uważany jest przez wiele osób za ósmy cud świata. Budowla wzniesiona została na terenie starego, wygasłego już wulkanu.

Położony na Sri Lance pałac Sigiriya wyrasta z gęstego lasu, wysoko ponad korony drzew. Budowla która powstała na ogromnej skale z magmy, robi na prawdę niesamowite wrażenie.

Ciekawa historia budowli

Nazwa Sigiriya pochodzi od formacji skalnej Sinhagiri, która oznacza lwią skałę. Jest to antyczna forteca leżąca w północnym dystrykcie Matale, niedaleko miejscowości Dambulla. Pałac wybudowany został na przełomie V-VI wieku naszej ery przez króla Kassapę, króry rządził w latach 473-491. Władca zlecił budowę twierdzy ze strachu przed zemstą swojego brata Mogallana. Kassapa walcząc o objęcie tronu zabił swojego ojca, który był jednocześnie królem na Cejlonie. Król Dhatusen chciał przekazać władzę bratu Kassapy na co ten się nie zgodził. Mogallan uciekł do Indii, jednak Kassapa w obawie przed zemstą postanowił obwarować się na trudno dostępnej skale.

Luksusowe miejsce

Jak łatwo się domyśleć, prace nad wznoszeniem pałacu na szczycie skały były niezwykle trudne, szczególnie w tamtych czasach. Udało się jednak postawić tę budowlę, system fortyfikacji, a w skałach wykuto nawet zbiornik na wodę oraz spichlerze na żywność, dzięki którym można było zgromadzić jedzenie, które wystarczało nawet na kilkumiesięczne oblężenie.

Jedyna droga na szczyt prowadziła przez wykute w skale wąskie schody, co jeszcze bardziej utrudniało ataki na twierdzę. W późniejszych czasach pałac był używany przez buddyjskich mnichów jako klasztor.

Pałac na wulkanie

Kolejnym faktem który sprawia, że Sigiriya jest jeszcze bardziej niesamowita, jest to że pałac powstał na szczycie ogromnej bryły magmy. Jest to pozostałość po wulkanie, który wygasł dawno temu i zapadł się w sobie. Jako że skała znajduje się na stosunkowo płaskim terenie i znacząco wystaje ponad koronę drzew, to jest widoczna nawet z wielu kilometrów. Pomimo tego, że skała jest tak dobrze widoczna, to archeolodzy odkryli i zaczęli badać to miejsce dopiero w 1982 roku. 10 lat później budowla trafiła na światową listę dziedzictwa Unesco.

Na poniższym nagraniu można przyjrzeć się dokładniej niesamowitemu pałacowi Sigiriya, znajdującemu się na Sri Lance.

Dodaj komentarz