fbpx

Polskie monety hitem na aukcji w Monako

Strona organizatora aukcji prezentuje katalog z ponad 1700 różnorodnymi pozycjami, jednak żadna z nich nie startuje z ceną wywoławczą porównywalną do 80-dukatówki z 1621 roku, wybitej w bydgoskiej mennicy, przedstawiającej wizerunek polskiego króla. W kolekcji znajdują się również inne wyjątkowe numizmaty, w tym dwie szczególnie cenne monety: brytyjska moneta z portretem króla Jerzego III, opisana w katalogu jako “jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć brytyjskiej numizmatyki”, oraz “rubel rodzinny” z 1835 roku z wizerunkiem Mikołaja I. Obydwa te egzemplarze mają ustaloną cenę wywoławczą na poziomie 350 tys. euro.

Rubel z wizerunkiem cara Mikołaja I, znany także jako 1,5 rubla lub 10 złotych, został wybity w Petersburgu, aby uczcić dekadę panowania cara, który wtedy sprawował władzę również nad Królestwem Polskim pod panowaniem rosyjskim. MDC, organizacja prowadząca aukcję, podkreśla rzadkość tej monety, informując, że powstało zaledwie 36 egzemplarzy.

Na awersie monety widnieje profil Mikołaja I, data wybicia i nominał, natomiast na rewersie przedstawiona jest żona cara, Aleksandra Fiodorowna, otoczona przez ich siedmioro dzieci, w tym przyszłego cara, Aleksandra II.

MDC Monnaies de Collection, organizując kilka aukcji rocznie, przyciąga międzynarodową publiczność zainteresowaną rzadkimi monetami, medalami i banknotami. Na wcześniejszych aukcjach sprzedawano także polskie złote monety, które osiągały ceny dochodzące do kilkudziesięciu tysięcy euro. Na przykład, złota 5-dukatówka z wizerunkiem Jana II Kazimierza Wazy, wystawiona w październiku 2022 roku z ceną wywoławczą 15 tys. euro, została sprzedana za 51 tys. euro.

Dodaj komentarz