fbpx

9-latek uratował dziewczynkę na basenie.

Podczas szkolnych zajęć na basenie 9-letni Tymon Pelcer uratował tonącą koleżankę. — Spojrzałem pod wodę i leciało coraz mniej bąbelków. Coraz słabiej oddychała. Miała głowę opadniętą. Ratownicy tylko patrzyli. Wołałem z całych sił, ale nikt nie reagował — opowiadał chłopiec. Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski nagrodził go za szybką reakcję.

Do zdarzenia doszło 25 kwietnia podczas zajęć pływackich w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Tczewie. 9-letni Tymon, jako jedyny, zauważył tonącą dziewczynkę, mimo że na basenie byli nauczyciele i ratownicy. Dziewczynka straciła przytomność w wodzie, ale nikt oprócz Tymona tego nie spostrzegł.

Bohaterska reakcja

Dwie grupy dzieci były pod opieką dwóch nauczycieli i dwóch ratowników. Gdy Tymon zauważył tonącą dziewczynkę, natychmiast przystąpił do działania, podczas gdy dorośli nie reagowali.

— Uratowałem koleżankę przed śmiercią. Widziałem, że się topiła. Spojrzałem pod wodę i leciało coraz mniej bąbelków. Coraz słabiej oddychała. Miała głowę opadniętą. Ratownicy tylko patrzyli. Wołałem z całych sił, ale nikt nie reagował. Wyłowiłem koleżankę na brzeg i wtedy ratownicy podbiegli, zerwała się mama i nauczyciele. Ona nie jest moją koleżanką z klasy, tylko z tej drugiej grupy — relacjonował chłopiec.

Wyjaśnienia i konsekwencje

Piotr Wojciechowski, prezes Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji, wyjaśnił, że zamieszanie podczas zajęć i ludzki błąd spowodowały, że nikt nie zauważył niebezpieczeństwa. W oświadczeniu z 29 kwietnia Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji poinformowało, że po zaalarmowaniu ratownicy udzielili dziewczynce pierwszej pomocy i podali tlen. Dziecko było przytomne i oddychało samodzielnie po wyciągnięciu z wody. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, a po 7 minutach opiekę nad dziewczynką przejęła obsługa medyczna. Dziewczynka została wypisana ze szpitala w dobrym stanie.

Matka chłopca, Pani Paulina, wyznała, że Tymon bardzo przeżył to wydarzenie. — Przez dwa dni nasza rodzina była roztrzęsiona. Rozpamiętywaliśmy, jak to się stało i jak do tego doszło. Emocje bardzo grały. Jesteśmy w kontakcie z mamą dziewczynki i z uczennicą. Powoli wracamy do normalności. Tymek też to bardzo przeżywał. W piątek nie mógł płynąć. Poprosił o krótką przerwę. Ale już jest dobrze. Zalecenie było, że ma spotkać się z dziewczynką. Mamy nadzieję, że w miarę szybko wróci na pływanie — mówiła.

Nagroda dla bohatera

10 maja prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski oraz prezes Tczewskiego Centrum Sportu i Rekreacji Piotr Wojciechowski spotkali się z 9-letnim Tymonem. Prezydent miasta podziękował chłopcu za jego bohaterską postawę i wręczył mu upominek. Wiceprezydent Tczewa ds. społecznych, Joanna Grabowska, poinformowała, że szkoła skierowała sprawę do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy wojewodzie pomorskim.

Konsekwencje dla ratowników

Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji poinformowało w oświadczeniu, że zarząd ukarał ratowników pełniących dyżur w chwili zdarzenia oraz ich zwierzchnika karą nagany za niedopełnienie obowiązków i nieprzestrzeganie procedur mających zagwarantować bezpieczeństwo osób korzystających z basenów.

Dodaj komentarz