fbpx

Nastolatek z Polski wymyślił ekologiczną metodę utylizacji styropianu

Uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie, opracował innowacyjną metodę biodegradacji odpadów styropianowych. Nastolatek użył do tego larwy Zophobas morio – owadów zwanych drewnojadami. Jego projekt naukowy zdobył pierwsze miejsce w konkursie Garażowych Wynalazków OFF Science, organizowanym w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. Wcześniej młody wynalazca zwyciężył w Gdynia E(x)plory Week.

Oskar Makowski wpadł na pomysł utylizacji styropianu przypadkiem. Nastolatek od dawna pasjonuje się gadami. W jego domu można spotkać kameleony, agamę brodatą i gekona lamparciego. Chłopiec karmi swoje zwierzęta drewnojadami, które sam rozmnaża. Pewnego dna zauważył, że larwy owadów potrafią trawić styropian, drążąc tunele w ściankach strukturalnych terrarium. Postanowił przyjrzeć się temu dokładniej.

„Produkcja styropianu i jego pochodnych wzrasta ze względu na coraz powszechniejsze wykorzystanie tego materiału w przemyśle. Przetwarzanie styropianu jest zbyt drogie, więc mało opłacalne. Utylizacja tego typu odpadów stanowi więc poważne wyzwanie dla ochrony środowiska” – czytamy na stronie młodego wynalazcy katolik.tczew.pl.

W rozmowie z PAP Life Makowski opowiada, że zjadanie i trawienie styropianu przez larwy na początku traktował jako coś naturalnego i mało odkrywczego. Na pomysł utylizacji styropianu wpadł po przeczytaniu artykułu o owadach trawiących plastik. Zauważył że o biologicznej metodzie utylizacji styropianu (polistyrenu) nikt nie pisał.

„Grupa kontrolna karmiona była otrębami pszennymi, a każda grupa badawcza odżywiała się styropianem, który był co tydzień ważony w celu sprawdzenia ubytków” – opisuje na portalu katolik.tczew.pl.

„Po 4 tygodniach larwy zostały odmierzone i z każdej grupy – 250 osobników poddałem procesowi przepoczwarczenia. Po przeobrażeniu się larw w osobniki dorosłe, zostały one przeniesione do pojemników, w których znosiły jaja. Wylęg larw był podzielony na dwie grupy. Jedna grupa odżywiała się styropianem, druga otrębami. Badania były prowadzone niezależnie od siebie w trzech okresach. Każda grupa miała dostęp do wody z marchwi (z której owady naturalnie ją pozyskują)” – czytamy.

„Powstające odchody poddałem analizie porównawczej z wykorzystaniem techniki LC-MS. Wykazała ona jakościowe różnice w składzie odchodów grupy badawczej i odpowiedniej grupy kontrolnej, co może wskazywać na biodegradację styropianu przez Zophobas morio” – dodaje młody naukowiec.

Oskar Makowski skończył 18 lat, będzie w tym roku zdawał maturę. Mimo młodego wieku, nastolatek ma już na swoim koncie ważne trofeum. W październiku otrzymał tytuł „Innowatora jutra”, w konkursie Gdynia E(x)plory Week – festiwalu, w którym swoje osiągnięcia prezentują uczniowie, nauczyciele, studenci, naukowcy oraz przedstawiciele startupów.  Dało mu to przepustkę do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aktualnie Makowski poszukuje sponsora, który pomoże mu rozwinąć i skomercjalizować metodę. Swój wynalazek zgłosił już do opatentowania w Polsce. Później zamierza powalczyć o patent w Europie.

One thought on “Nastolatek z Polski wymyślił ekologiczną metodę utylizacji styropianu

Dodaj komentarz