fbpx

Dlaczego dzieci potrzebują teraz bardziej niż zwykle odrobiny dzikości i przygody?

W dzisiejszych czasach życie naszych dzieci jest przepełnione obowiązkami, pełne presji i może być bardzo intensywne. Szkoła, praca domowa i inne zajęcia pozalekcyjne wypełniają im cały tydzień i często pochłaniają również wiele z weekendów. Wszyscy czujemy, że nie ma już ani czasu, ani przestrzeni, na coś innego. Musimy jednak znaleźć i jedno i drugie. Zarówno nasze młodsze jak i starsze dzieci potrzebują odrobiny dzikości i przygody w swoim życiu… a kto jest w stanie dać dzieciom lepszy przykład od nas, ich rodziców. Osobiście uważam, że jest to znacznie ważniejsze od tych zajęć wpisanych w grafik, na które je zapisaliśmy. Dzikość i przygoda pomogą naszym dzieciom wyrosnąć na w pełni niezależnych i potrafiących poradzić sobie w każdej sytuacji dorosłych.

 

  1. Dzieci potrzebują zaznać wolności, żeby się dowiedzieć, jak wygląda życie bez harmonogramu.

Jest tak wiele książek na temat następnego pokolenia i życia, w jakim żyją, z otaczającą ich presją i przekonaniem, że nie mogą nikogo zawieść. Pozwólmy im więc od czasu do czasu upaść w pewnych dziedzinach życia. Przebywanie na zewnątrz jest świetną okazją do spróbowania czegoś nowego. Trzeba jednak włożyć dużo pracy i energii, zanim poczujemy się pewnie wykonując różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Coś nie wyszło? Nie ma co się zrażać, po prostu spróbuj ponownie. Odkryłem, że zabieranie mojego syna – licealisty, na wspinaczkę czy wędrówkę było jedyną rzeczą, która zapewniła mu tak naprawdę swego rodzaju równowagę i perspektywę. Teraz, kiedy regularnie się wspina, zaczyna patrzeć na szkołę w sposób bardziej realistyczny. Zdecydowanie pomaga to naszym dzieciom, że uczymy je aktywności tego rodzaju od najmłodszych lat, dorastają wtedy, żyjąc dużo na świeżym powietrzu. Nigdy nie jest za późno żeby zacząć. Zabierz swoje dzieci,  spraw żeby mogły po prostu usiąść i oglądać zachód słońca, zamiast patrzeć na niego przez okno samochodu w drodze na mecz czy jakieś zajęcia szkolne.

 

  1. Dzieci w każdym wieku potrzebują połączenia z naturą.

Niczym nie da się zastąpić procesu jakim jest poznawanie otaczającego nas świata przyrody. Chociaż nie wszystkie dzieci mają łatwy dostęp do zieleni, w miastach istnieje wiele ciekawych programów, które pomagają dzieciom żyć bliżej natury. Jeśli jesteś rodzicem, który ma dostęp do dzikiej przyrody w swoim otoczeniu, wykorzystaj to i spróbuj zachęcić swoje dzieci żeby z niej korzystały. Może to być coś całkiem prostego np. zwykła piesza wędrówka, ale można też spróbować czegoś bardziej angażującego np. narciarstwa biegowego, wędrówki z plecakiem czy fotografowania przyrody.

 

  1. Dzieci potrzebują trochę czasu żeby się wyluzować i zrelaksować.

Zapewnij im trochę nudy. Spraw, żeby były zmuszone same wymyślić, jak się bawić i czym się zająć, zwłaszcza kiedy są w otoczeniu dzikiej przyrody. Jeden z moich synów spędzał prawie pół dnia na budowaniu struktur skalnych na kempingu lub nad rzeką. Mój starszy syn dla równowagi po powrocie z wędrówki po prostu rzucał się na hamak i odpoczywał, zwyczajnie wpatrując się w niebo…. i to jest to! Nic specjalnego, a jednak jest to niezmiernie potrzebne i ważne.

 

  1. Dzieci muszą nauczyć się, jak żyć bez technologii.

Naprawdę, nie wiem od czego powinienem zacząć listę wszystkich tych rzeczy, które pochłaniają czas naszych dzieci, kiedy są w domu. Jeśli masz młodsze dzieci, często są to ipady, gry wideo czy  telewizja. Ze starszymi dziećmi jest już trochę inaczej w ich zasięgu jest jeszcze komputer, którego potrzebują do pracy szkolnej i badań, SMS-y, media społecznościowe itd. Zabierz więc swoje dzieci do miejsc, w których nie ma zasięgu. Mówię poważnie. Udowodnij im, że nie tylko mogą przetrwać bez technologii, ale czas spędzony bez niej może być naprawdę wartościowy i interesujący.

 

  1. Dzieci muszą być uczone jak ważna jest ochrona środowiska.

Według mnie następne pokolenie nie będzie miało możliwości wyboru w kwestii oszczędzania naszych zasobów. Będą do tego zmuszeni. Ucz więc swoje dzieci już teraz, wzmacniaj w nich nawyki ochrony i szacunku dla środowiska, które je otacza. Rodzice mają tu ogromną rolę do odegrania. Zabieraj dzieci w miejsca, gdzie obowiązują przepisy dotyczące ochrony lasów i parków narodowych np. w kwestii karmienia zwierząt, zostawiania i wywożenia śmieci itp. Pomóż im uświadomić sobie, jak ważny jest świat przyrody.

 

Źródło: Theoutbound

Tłumaczenie: Joanna MM

 

 

Dodaj komentarz