fbpx

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Jeżeli chcesz połączyć ekologię z ekonomią, to odpowiedni zbiornik na deszczówkę powinien ci w tym pomóc. Jest to rozwiązanie, które stosuje już coraz więcej gospodarstw domowych, ze względu na to, że daje ono możliwości korzystania z darmowego źródła wody, jakim jest padający deszcz. Takiej wody oczywiście nie można wykorzystać do picia – jednak w domu, przyda się, chociażby do mycia podjazdów, samochodu czy innych narzędzi. W deszczówce można także wykonywać pranie, a także podlewać za jej pomocą cały ogród. Jak więc widać, korzyści jest naprawdę wiele. Jak zatem dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę pod własne potrzeby?

  1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
  2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
  3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
  4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?
Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Najważniejszym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, kupując odpowiedni dla siebie zbiornik na deszczówkę, jest jego wielkość. Trzeba dobrać go w taki sposób, aby objętość wody, która się w nim będzie mieścić, starczyła ci na rzeczy, na które chcesz ją wykorzystać. Warto mieć świadomość, że na każde 25 metrów kwadratowych działki, z której zbierasz deszczówkę, powinna przypadać możliwość zebrania 1 metra sześciennego deszczówki. Zbieranie większej ilości nie ma sensu, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, aby gospodarstwo domowe potrzebowało większej ilości wody.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę – te, które instalowane są pod ziemią oraz te, które instaluje się nad ziemią. Oczywiście oba rodzaje są bardzo dobrej jakości, ponieważ wykonane są z polietylenu, który odporny jest na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Oba rodzaje zbiorników chronią swoją zawartość przed nagrzaniem i dostępem promieni słonecznych – dzięki czemu w wodzie nie rozmnażają się glony.

  • Zbiorniki podziemne – ogromną zaletą podziemnych zbiorników na deszczówkę jest bez wątpienia fakt, że nie trzeba martwić się o temperaturę. Ten rodzaj zbiornika to doskonałe rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy nie posiadają odpowiedniej ilości miejsca, które można byłoby wykorzystać pod zbiornik naziemny. Zbiorniki podziemne są także większe od tych naziemnych – produkowane są w objętości 2000L i 3000L.

  • Zbiorniki naziemne – tego typu zbiorniki sprawdzą się w gospodarstwach domowych, które mają dużą powierzchnię. W większości, na rynku można znaleźć zbiorniki o jednej z czterech objętości – 750L, 1100L, 1500L i 2000L. Ważne jest to, aby naziemne zbiorniki nie stały w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza.

Oba rodzaje zbiorników na deszczówkę można kupić w Castoramie pod linkiem – https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jakie są zalety i wady korzystania zbiornika na wodę z rynny. Zalet jest z pewnością całe mnóstwo. Przede wszystkim ma się źródło darmowej wody, którą można wykorzystać w wielu celach – za jej pomocą można podlać ogród, można umyć samochód czy też inne narzędzia. Woda deszczowa nada się również do spłukiwania toalet czy też do prania – ale tylko wtedy, gdy nikt nie jest uczulony. Jak już zostało wspomniane, posiadanie zbiornika na wodę deszczową jest rozwiązaniem, które łączy w sobie nie tylko ekonomię, ale również i ekologię.

Jeżeli chodzi o wady tego rozwiązania, to wielu ich nie ma. Chociaż wiele osób może sądzić, że dużym minusem jest inwestycja – zbiorniki tego typu potrafią kosztować od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Oczywiście są tańsze rozwiązania, jednak nie każdy chce z nich korzystać. Minusem może być również to, że taki zbiornik (szczególnie naziemny) zabierze nieco miejsca w gospodarstwie i trzeba na niego uważać, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym się znajduje, nie spadła poniżej 0 stopnia Celsjusza.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego zbiornika na deszczówkę. Przede wszystkim, wspomniana już wcześniej objętość – ile wody jest w stanie się w nim zmieścić. Oczywiście nie każdy potrzebuje dużego zbiornika, niektórym wystarczy zaledwie niewielka beczka, w której zmieści się od 100 do 200 litrów wody. Oprócz tego trzeba zastanowić się również nad tym, gdzie taki zbiornik będzie przetrzymywany – czy będzie nad ziemią, czy jednak pod ziemią.  Nie warto także zapominać o jakości takiego zbiornika – warto wybrać taki rodzaj, który będzie wykonany z solidnego materiału odpornego na różnorodne uszkodzenia czy to mechaniczne, czy to chemiczne. Decydując się na zbiornik, pamiętaj też, że powinien on ci posłużyć na jak najdłużej – w końcu nie chodzi tutaj wyłącznie o ekonomię, ale również o ekologię. Od odpowiedniego wyboru zbiornika na wodę deszczową będzie zależało to, czy będziesz zadowolony z tego rodzaju wyjątkowego rozwiązania.

Dodaj komentarz