fbpx

“Dom jak las” pod Warszawą został uznany za jeden z najładniejszych na świecie

Podwarszawski budynek wygląda z pewnej perspektywy jak ułożone w rzędzie książki, z innej, niczym monumentalny posąg wśród drzew. Budynek ten zachwycił jury konkursu The International Design Awards 2021, którzy napisali w uzasadnieniu, że “dom staje się lasem”.

Doceniony w międzynarodowym konkursie budynek zaprojektowany został przez studio 81waw.pl. Projekt zwyciężył w rywalizacji ponad 80 nieruchomości z całego świata. W konkursie The International Design Awards (IDA) od 2007 r. przyznawane są wyróżnienia dla projektantów w dziedzinie architektury, wnętrz, produktów, grafiki i mody.

Dom pod Warszawą wśród najładniejszych na świecie

Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż z pracowni architektonicznej 81.waw.pl dostali do zagospodarowania bardzo długą, ale dosyć wąską działkę. Inwestorowi zależało, aby dom wkomponował się w otaczający go sosnowy las tak, by nie zaburzał harmonii krajobrazu.

Monumentalna bryła budynku została podzielona na mniejsze prostopadłościany, a w miejscach ich łączeń wstawiono okna, aby doświetlić wnętrze. Krótsze krawędzie elewacji obłożono drewnopodobnymi materiałami, aby lepiej wkomponować budynek w otoczenie, a resztę wykończono szarym tynkiem.

Front budynku nie posiada okien, co nadaje mu bardzo futurystycznego charakteru, podobnie jak obniżony wjazd do garażu podziemnego. Z kolei tył budynku jest zupełnym kontrastem — całkowicie przeszklony, z przestronnym tarasem i pięknym widokiem na ogród to spełnienie marzeń każdego, komu marzy się odpoczynek od miejskiego zgiełku i życie bliżej natury.

— Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio, ponieważ jedną ścianą otwiera się na otoczenie. Pozostałe ściany są w pełni przeszklone, wpuszczając tym samym trochę lasu do domu oraz doświetlając tę część budynku. Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią – opowiada Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dodaj komentarz