fbpx

W budynku Uniwersytetu Śląskiego powstało centrum kreatywności

We wtorek miała miejsce inauguracja spinPLACE, nowego ośrodka kreatywności i współpracy przy Uniwersytecie Śląskim, zlokalizowanego na Bankowej 5. W jego skład wchodzą zarówno biura badawcze, jak i rozwojowe.

Ośrodek spinPLACE, zrealizowany z myślą o wspieraniu integracji regionalnej, akademickiej oraz biznesowej w jednej przestrzeni, mieści się w zabytkowym budynku dawnej siedziby Narodowego Banku Polskiego w Katowicach, przy ulicy Bankowej.

Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, podczas ceremonii otwarcia opisał, iż główna sala na parterze przekształcona została w przestrzeń otwartą, zachęcającą do dyskusji i współpracy między różnymi środowiskami, w tym naukowym, edukacyjnym, artystycznym, biznesowym oraz społecznym.

W obrębie spinPLACE znajdą się Biuro Współpracy z Gospodarką, Biuro Karier, Biuro Rzeczników Patentowych, Centrum Badawcze Game Lab, a także kawiarnia i klub profesorski.

„To jest przestrzeń zaprojektowana dla całej społeczności uniwersytetu i dla interesariuszy, czyli otoczenia uniwersytetu i wszystkich tych, którzy chcieliby z naukowcami, nauczycielami akademickimi współpracować, czy po prostu przyjść i porozmawiać”– zaznaczył rektor Koziołek.

SpinPLACE oferuje przestrzeń dla tych, którzy pragną rozwijać swoje przedsięwzięcia biznesowe, poszukują inspiracji dla nowych produktów lub usług, i chcą korzystać z warunków propice do tworzenia kontaktów.

Na strychu znalazło się miejsce na Klub Rawa, gdzie organizowane będą koncerty, dyskusje i spotkania literackie.

„Kalendarz wydarzeń się już zapełnia i sam za nim nie nadążam. Ponad sto imprez jest już tu wpisane. To obrazuje, że rozpoznaliśmy atrakcyjność tej przestrzeni i myślę, że potencjalni organizatorzy rozmaitych wydarzeń będą się tłoczyć w kolejce, żeby ją wykorzystać” – podkreślił Koziołek.

Projekt spinPLACE narodził się z inicjatywy pracowników uniwersytetu, spółki SPIN-US oraz naukowców związanych z uczelnią i jej obserwatoriami badawczymi.

Przebudowa i odnowienie budynku przy Bankowej 5, w tym jego fasady, to efekt przekształcenia dawnej siedziby Narodowego Banku Polskiego, przejętego przez uniwersytet w 2006 roku. Wcześniej obiekt gościł Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Śląskiego. Projekt, o wartości 30 mln zł, wsparty został dotacją 25,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. Śląskiego na lata 2014–2020, w ramach działań pozakonkursowych.

„Dawna siedziba Narodowego Banku Polskiego odzyskała swój blask i teraz będzie narodową siedzibą nauki” – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. „To był trudny projekt, bo pod kuratelą, jeśli chodzi o zabytki (…) Trwał prawie cztery lata, ale było warto” – dodał.

Dodaj komentarz