fbpx

Martwisz się kiepską pogodą w lecie? Poznaj miejsce, które ma 350 deszczowych dni w roku

Niewielu z nas lubi, gdy pada deszcz, mimo, że jest on stałym elementem naszego krajobrazu średnio przez 40 procent dni w roku. Są jednak na świecie miejsca, gdzie pada dzień w dzień przez okrągły rok, co dla mieszkańców jest powodem do dumy.

Stoki góry Waialeale na hawajskiej wyspie Kaua’i są uważane za najbardziej deszczowe miejsce na naszej planecie. 30-letnie pomiary wykazały, że średnia roczna suma opadów wynosi tam aż 11.640 mm. Trudno nam sobie wyobrazić jak duże są to ilości deszczu.

Łatwiej uświadomimy sobie ich skalę, jeśli porównamy, że tyle deszczu, ile spada w ciągu jednego roku na Waialeale, w naszych miejscowościach notujemy średnio przez ponad 20 lat. Tylko od początku tego roku spadło tam tyle deszczu, ile w Warszawie od połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Jednak hawajska góra bije rekordy nie tylko w sumach opadów, lecz również w ilości dni z deszczem. Okazuje się, że pada tam średnio przez 350 dni w roku, a to oznacza, że sucho jest tylko przez 2 tygodnie. Chyba nigdzie indziej prognozy pogody zapowiadające deszcze, nie sprawdzają się tak celnie. Deszczu jest tak dużo, że szczyt góry nieustannie jest spowity chmurami, a deszczówka w niezwykle malowniczy sposób spływa wodospadami.

Dlaczego jest to aż tak deszczowe miejsce? Przyczyną jest położenie tej wulkanicznej wyspy i ukształtowanie terenu. Otóż, gdy morskie powietrze napływa nad nawietrzne stoki Waialeale, dochodzi do zjawiska, które nam znane jest z Tatr podczas panowania halnego.

 

Czytaj więcej na: paranormalne.pl

Dodaj komentarz