fbpx

Emerytowana nauczycielka przekazała miliard dolarów na czesne dla studentów medycyny

26 lutego dr Ruth Gottesman, emerytowana wykładowczyni i była przewodnicząca rady powierniczej Albert Einstein College of Medicine, ogłosiła bezprecedensową darowiznę w wysokości 1 miliarda dolarów na rzecz tej prestiżowej uczelni medycznej. Jest to największa darowizna charytatywna, jaką kiedykolwiek otrzymała uczelnia medyczna w Stanach Zjednoczonych, co umożliwi uczelni zwolnienie wszystkich swoich studentów z opłat czesnego, które przekracza 60 tysięcy dolarów rocznie.

Pieniądze na ten szlachetny cel pochodzą ze spadku pozostawionego przez zmarłego męża dr Gottesman, Davida Gottesmana, który był współwłaścicielem firmy inwestycyjnej o wartości 20 miliardów dolarów. Dr Ruth Gottesman, która przez ponad pół wieku związana była z uczelnią jako wykładowczyni oraz przewodnicząca rady powierniczej, zdecydowała się przekazać część swojego majątku na rzecz instytucji, stawiając jeden niezwykły warunek: uczelnia nie może zmienić swojej nazwy.

W emocjonalnym oświadczeniu, dr Gottesman wyraziła swoją wdzięczność i zobowiązanie do przyczyniania się do dobra społecznego: „Jestem bardzo wdzięczna mojemu zmarłemu mężowi za pozostawienie tych funduszy pod moją opieką i czuję błogosławieństwo, że otrzymałam wielki przywilej przekazania tego daru na tak szczytny cel”.

Darowizna ta zrewolucjonizuje sposób, w jaki uczelnia przyciąga studentów, umożliwiając dostęp do edukacji medycznej niezależnie od sytuacji finansowej kandydatów. Dr Yaron Tomer, dziekan jednego z wydziałów, podkreślił znaczenie tej darowizny dla przyszłości uczelni: „Ta darowizna radykalnie rewolucjonizuje naszą zdolność do dalszego przyciągania studentów, którzy są zaangażowani w naszą misję, a nie tylko tych, których na to stać”.

Dzięki hojności dr Gottesman, wszyscy obecni studenci czwartego roku mają również otrzymać zwrot czesnego za semestr wiosenny, co stanowi bezpośrednią ulgę finansową i zachętę do dalszego poświęcenia się medycynie.

Darowizna ta ma nie tylko znaczenie materialne, ale także symboliczne, podkreślając wagę altruizmu i oddania sprawie edukacji medycznej. „Darowizna uwolni naszych studentów, umożliwiając im realizację projektów i pomysłów, które w przeciwnym razie mogłyby być zaporowe” – dodał dziekan Tomer, odnosząc się do nowych możliwości, jakie otwiera przed studentami i całym środowiskiem akademickim.

Tym samym, Albert Einstein College of Medicine staje się nie tylko liderem w dziedzinie edukacji medycznej, ale także przykładem społecznej odpowiedzialności i filantropii, inspirując inne instytucje do naśladowania tego przykładu.

Dodaj komentarz