fbpx

Ma 3,2 m długości.Najkrótszy most graniczny w Europie

Najkrótszy most graniczny w Europie budzi coraz większe zainteresowanie. Korzystano z niego, nawet wówczas, gdy było to nielegalne. Dzięki niemu kwitł handel między Portugalią, a Hiszpanią.

Podczas gdy zainteresowanie turystyką z roku na rok rośnie, w sieci często pojawiają się rankingi popularności miejsc wartych odwiedzenia. Wiele z nich rywalizuje ze sobą o uwagę – biura podróży tworzą nietypowe określenia, które mają wyróżniać miejsca na tle innych – np. największy most na świecie lub najstarszy budynek w Europie. Tymczasem okazuje się, że również to, co „najmniejsze” może budzić zainteresowanie – tak jak w przypadku najmniejszego pomostu granicznego, który łączy ze sobą dwa kraje: Hiszpanię i Portugalię.

Mały, drewniany most powstał w 2008 r., żeby ułatwić wymianę handlową i komunikację między małymi miejscowościami: portugalskim Várzea Grande z sąsiednią hiszpańską miejscowością El Marco w Estremadurze. Choć pomost nie był konieczny (podczas suchych miesięcy rzeka Arroyo Abrilongo była tak wąska, że można ją było przeskoczyć), to jednak kładka znacznie ułatwiła kontakt i handel. Portugalczycy sprzedawali hiszpańską kawę i ręczniki, podczas gdy Hiszpanie oferowali noże i wino. Oczywiście nielegalnie. Dopiero usunięcie kontroli granicznych sprawiło, że korzystanie z kładki było oficjalnie dozwolone. Rada jednego z miast zadbała o poręcze, a w 2008 r. pozyskano z Unii Europejskiej środki na niewielką rozbudowę.

Aby dostać się na most, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami Google Maps, a za trasę początkową ustawić Esperança w Alentejo – następnie skierować GPS do portugalskiego Várzea Grande w Portugalii.

Przypomnijmy, że niewielki most łączący Portugalię z Hiszpanią nie jest jedynym tego rodzaju pomysłem na świecie. Podobne rozwiązanie wykorzystano między dwoma sąsiadującymi wyspami – kanadyjską wyspą Zavikon wraz z innym terenem wyspiarskim należącym oficjalnie do Stanów Zjednoczonych. Most ten jednak jest trzykrotnie dłuższy od opisywanego. Niezależnie od długości, tego typu granice rozumiemy i chcemy więcej. A Wam jak się podoba?

 

Najkrótszy most
Widok na Portugalię od strony Hiszpanii:)

O innych ciekawych mostach na świecie przeczytasz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Portugalist

Dodaj komentarz