fbpx

Andrzej Bargiel zdobył 6 tysięcznik w Karakorum. I zjechał z niego na nartach

Andrzej Bargiel, skialpinista z Zakopanego oraz członkowie jego wyprawy w składzie Jędrek Baranowski, Darek Załuski, Kuba Gzela i Bartłomiej Pawlikowski 19 kwietnia 2021 roku wyruszyli  po kolejny sukces wysokogórski. Ich celem było Karakoram Ski Expedition.

Podróż objęła przelot do Pakistanu, transport busem z Islamabadu wzdłuż Karakoram Highway do Gilgit, a następnie jeepami do Shimshal – najwyżej położonej miejscowości w rejonie Hunza. Tam ekipa rozpoczęła kilkudniowy trekking do bazy pod Yawash Sar II.

Kiedy tylko dotarli pod ścianę Yawash Sar II (6178 m n.p.m.), od razu rozpoczęli wspinaczkę na niezdobytą dotąd górę.

Noc z czwartku na piątek Andrzej Bargiel  i Jędrzej Baranowski spędzili w obozie na wysokości 5100 metrów, skąd Bargiel poprowadził zakończony sukcesem atak szczytowy. Stał się pierwszym zdobywcą tego sześciotysięcznego szczytu w Karakorum i zjechał z wierzchołka do podstawy na nartach.

30 kwietnia mogliśmy przeczytać ten wpis na jego profilu na FB:

Andrzej Bargiel

 

Yawash Sar II leży w pobliżu miejsca, gdzie stykają się granice Pakistanu, Indii i Chin, w rejonie Hunza.

Po raz pierwszy do Yawash Sar polska wyprawa wyruszyła w 2018. Jej celem było uczczenie 100-lecia niepodległości poprzez zdobycie szczytu, ale plany pokrzyżowały warunki lawinowe. Tym razem atak się udał.

Andrzej i Jędrzej opuścili bazę w czwartek rano, aby noc spędzić w obozie założonym około 1000 metrów poniżej wierzchołka. Do ataku szczytowego Andrzej przystąpił w piątek o 4:00 czasu lokalnego. Po kilku godzinach wspinaczki znalazł się na szczycie, a następnie rozpoczął zjazd.

Po tym sukcesie Bargiel szykuje się na kolejny wierzchołek – drugi cel wyprawy to Laila Peak (6096 m n.p.m.).

 

Źródło: www.redbull.com

Dodaj komentarz