fbpx

Nietypowe zjawisko przyrodnicze. Jego przyczyną jest arktyczny wiatr

Slope Point to najdalej na południe wysunięty punkt Nowej Zelandii, którego sława przyciąga turystów z całego świata. Wszystko za sprawą dziwnie rosnących drzew, które tworzą nietypowe zjawisko przyrodnicze.

Slope Point leży na południe od małych miejscowości – Waikawa i Haldane – w pobliżu południowo-zachodniej krawędzi Catlins i Toetoes Bay. To miejsce od lat budzi zachwyt turystów i fotografów. Drzewa, które tam rosną, przeczą prawom natury. Wszystkie, zamiast rosnąć wzwyż – kierują się w bok. Jak to możliwe?

Przyczyną jest bardzo silny arktyczny wiatr, który dociera do południowego krańca Nowej Zelandii. Wiele lat temu pasterze z myślą o dobrostanie zwierząt zaczęli sadzić drzewa, wierząc, że to częściowo ochroni przed silnymi podmuchami. Nie przypuszczali, że w ten sposób rozsławią Slope Point na cały świat. Bo owszem, drzewa rosły, ale z kierunkiem wiatru. Dziś wszystkie są powyginane w bok, tworząc niezwykłą przyrodniczą mozaikę. Jak wam się podoba?

 

Nietypowe zjawisko przyrodnicze
Fot. www.amusingplanet.com

O Nowej Zelandii pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. TU.  To kraj, w którym przyroda i przepiękna sceneria to najwyższe dobro narodowe, o które rząd kraju dba najlepiej, jak potrafi. 

Jeśli szczególnie zainteresowała Cię tematyka Nowej Zelandii, polecamy nasze wcześniejsze publikacje na jej temat.

Więcej ciekawostek na temat tego fascynującego kraju znajdziesz na blogu jednej z naszych copywriterek TUTAJ.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: ​ INTERIA.PL

Dodaj komentarz