fbpx

Nowa Zelandia stworzyła ogromny rezerwat na oceanie, wielkości Francji

 

Nowa Zelandia mówi stanowcze „nie” rybakom oraz przemysłowi wydobywczemu, jeśli chodzi o eksploatacje  ogromnej części Oceanu Spokojnego – mówimy tu o obszarze wielkości Francji.

Premier John Key ogłosił plan stworzenia rezerwatu oceanicznego o powierzchni 62 mln ha, który będzie się ciągnął przez około tysiąc kilometrów północnego wybrzeża Nowej Zelandii.

Chroniona strefa, która Key nazywa “jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie i geologicznie obszarów na świecie”, obejmuje podwodne wulkany oraz drugi co do wielkości na świecie rów oceaniczny. Występują tu unikalne formy życia, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Aktualnie mnóstwo form życia które występuje w tych wodach, takich jak wieloryby, czy żółwie morskie, migruje po całym tym regionie. Naukowcy wciąż odkrywają tu nowe gatunki podwodnych stworzeń.

„The Kermadec Ocean Sanctuary” będzie dwa raz większy od powierzchni Nowej Zelandii i będzie częścią 337 mln ha sieci obszarów chronionych na Oceanie Spokojnym. Na wszystkich tych obszarach fauna i flora chroniona jest przed przemysłem wędkarskim i wydobywczym.

“Ta decyzja stawia Nową Zelandię z powrotem na czele krajów, które dbają o ochronę środowiska morskiego” – powiedział Chris Howe, szef funduszu „World Wildlife”.

2

Green Sea Turtle being cleaned by tangs in flight, Turtle Towers, Kona, Hawaii

5

CA18421Źródło: goodnewsnetwork.org

Dodaj komentarz