fbpx

Projekt Indian Nawaho, wykorzystujący energię słoneczną jest już w stanie zasilić elektrycznością ok. 13 000 domów

Przedsiębiorstwo non profit, należące do plemienia Indian Nawaho (The Navajo Tribal Utility Authority), będące właścicielem nowo powstałej elektrowni słonecznej, ogłosiło swój projekt przełomowym, w kwestii pozyskiwania “czystej energii” w rezerwacie znanym głównie z wydobywania paliw kopalnych.

Gigantyczny szereg paneli słonecznych, znajduje się w pobliżu osławionych skał piaskowych Doliny Pomników. Produkcja energii elektrycznej dla Narodu Nawaho, rozpoczęła się w czasie, w którym plemię musi zmierzyć się ze stratą kilkuset miejsc pracy, w związku ze zbliżającym się zamknięciem pobliskiej elektrowni opalanej węglem.

Instalacja solarna Kayenta,  jest pierwszym tego typu projektem Narodu Nawaho, zdolnym zasilić już około 13 000 domów obywateli plemienia.

Walter Haase, menedżer główny NTUA, twierdzi, że elektrownia jest dla inwestorów, deweloperów i społeczności plemiennych idealnym dowodem na to, że wykonanie projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii jest możliwe do zrealizowania na terenie rezerwatu. Rozwój gospodarczy jest często utrudniony przez brak odpowiedniej infrastruktury, brak wymaganych zezwoleń środowiskowych czy ze względu na trudności w uzyskaniu pozwoleń  na dzierżawę danego terenu od wszystkich zaangażowanych podmiotów.

Elektrownia słoneczna powstała w czasie, w którym formy pozyskiwania energii w tym rejonie podlegają sporym przemianom. Opalana węglem elektrownia, znajdująca się w pobliżu  miejscowości Page, ma zostać zamknięta w grudniu 2019 roku.  Gdy tak się stanie, zwolniona zostanie przestrzeń, która zarówno zdaniem podmiotów prywatnych jak i plemiennych ma w sobie potencjał, który można wykorzystać dla rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Beneficjentem stało się również miasteczko Kayenta w Arizonie –  Wykonawca projektu zatrudnił i wyszkolił do budowy elektrowni blisko 200 mieszkańców z plemienia Nawaho, zostawiając dla innych projektów wyszkoloną kadrę –  mówi Deenise Becenti, rzeczniczka NTUA.

Przedsiębiorstwu NTUA udało się uniknąć obciążenia swoich klientów kosztami budowy elektrowni słonecznej, które wyniosły blisko 60 milionów dolarów, dzięki mechanizmom polityki federalnej” tj. The solar Investment Tax Credit (ITC). Zamówienie energii elektrycznej na dwa lata i umowa kredytowa oparta na odnawialnych źródłach energii z Salt River Project, pokryje spłatę pożyczki wziętej na konstrukcję elektrowni – twierdzi Glenn Steiger, menedżer projektowy instalacji solarnej.

 

Źródło: whitewolfpack.com

Tłumaczenie: Joanna MM

 

 

 

Dodaj komentarz