fbpx

Najlepsza zaprawa betonowa pochodzi ze Szczecina. Studenci ZUT wygrywają w USA

Niedroga, charakteryzująca się minimalną emisją CO2 oraz wyjątkową stabilnością – to atuty betonowej mieszanki ze Szczecina, która triumfowała w konkursie w USA. Stoją za nią studenci budownictwa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Karolina Iwańska, Alicja Żygadło, Wiktoria Góra, Adrian Góralski, Kacper Kaźmierczak oraz Maciej Jaczyński.

Ekipa sześciorga studentów powróciła z triumfem z ACI Spring Convention 2024 w Nowym Orleanie, gdzie zmierzyła się z międzynarodową konkurencją, w tym zespołami z Portoryko, Indonezji i Chile.

Połączyli wykluczające się właściwości

W ramach amerykańskiego wydarzenia oceniano mieszanki pod kątem ceny, wpływu na środowisko oraz płynności i stabilności.

– Jest ona tania i ma bardzo niską emisyjność dwutlenku węgla i dlatego została uznana za najlepszą. Cała Unia Europejska walczy z dwutlenkiem węgla, dlatego to bardzo ważne – mówi Adrian Góralski

Nie tylko to wyróżnia ich mieszankę na tle innych.

– Poza tym zaprawa posiada świetną stabilność. Nie wykazuje oznak segregacji. Jest także bardzo płynna. Zazwyczaj te właściwości się wykluczają – dodaje Kacper Kaźmierczak.

Sukces w USA to jednak dopiero początek, przed zespołem finałowe testy, które pokażą, czy mieszanka sprawdzi się w realnych warunkach budowlanych. Studenci jednak nie tracą optymizmu.

Zwiedzili Nowy Orlean

Poza udziałem w konkursie, uczniowie ze Szczecina mieli szansę zwiedzić Nowy Orlean. Miasto to, położone na południu USA, jest największym ośrodkiem miejskim w Luizjanie. Populacja Nowego Orleanu ma wielkość porównywalną do Szczecina, jednak jak opowiadają uczestnicy, oba miasta znacznie różnią się od siebie.

– Miasto bardzo kolorowe, głośne… dookoła otoczone bagnami. Można było w tych bagnach zobaczyć aligatory. Była nawet możliwość, żeby takiego aligatora nakarmić. Generalnie bardzo muzyczne miasto. Wszędzie, w każdym zakątku słychać grany na żywo jazz. Ludzie są tam bardzo weseli. Na miejscu zauważyliśmy bardzo kolorowe domy. Nie takie, jak widzimy w Szczecinie – najczęściej szare i bure – opowiadają Adrian Góralski i Kacper Kaźmierczak.

Studenci są przedstawicielami Sekcji Studenckiej ACI przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, co stanowi pierwszą inicjatywę tego typu American Concrete Institute w Polsce. Ich głównym celem jest propagowanie wiedzy o betonie wśród studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska w Szczecinie.

Dodaj komentarz