fbpx

W Nowym Jorku powstanie wieżowiec oczyszczający powietrze

Nowojorski wieżowiec Mandragore ma być najwyższym budynkiem w mieście, nie jest to jednak najważniejsza cecha tej konstrukcji. Budynek ma przede wszystkim oczyszczać powietrze. Śmiała wizja architektów stanowi odpowiedź na rosnący problem zanieczyszczenia atmosfery, odczuwany szczególnie w dużych miastach

Autorem innowacyjnego projektu jest studio architektoniczne w Paryżu, o nawie Rescubika. Jego główny architekt Benoit Patterlini ma już za soba kilka innych, futurystycznych projektów, w których stawia na ekologię. Nowojorski budynek będzie wysoki na 737 metrow, a jego kluczowym zadaniem będzie zatrzymywanie emisji dwutlenku węgla z otaczającej go atmosfery.

Miejski las

Futurystyczny mieszkalny budynek ma być wybudowany na wyspie Roosevelt. Projekt wiąże się z dążeniem miasta do zerowej emisyjności dwutlenku węgla w 2050 roku. Wieżowiec studia Rescubika zaprojektowano tak, aby pochłaniał dwutlenek węgla i szkodliwe substancje. Budynek ma działać jak ogromny filtr, poprawiając jakość powietrza w bezpośrednim otoczeniu. W praktyce oznacza to, że ma pochłaniać więcej dwutlenku węgla z otoczenia, niż sam produkuje.

W celu osiągnięcia takiego efektu architekci zaprojektowali system pasywnego ogrzewania oraz chłodzenia, do budowy wykorzystane będą naturalne materiały oraz rośliny. Na 160 pietrach mają się znaleźć 36 turbin wiatrowych, 1600 drzew, 24500 metrów kwadratowych ścian roślinnych i 7 tysięcy metrów kwadratowych ścian fotowoltaicznych. Dzięki takim zabiegom projektanci chcą stworzyć w Nowym Jorku prawdziwe płuca miasta, realnie oczyszczające powietrze.

View this post on Instagram

A post shared by Rescubika (@rescubika_creations)

Współdziałanie z naturą

Organiczne kształty i falująca forma budynku mają się kojarzyć z życiem i naturą. Spiralna architektura pionowej części budynku ma nawiązywać do ludzkiej symbiozy z naturą i potrzeby jej chronienia dla przetrwania. Kontury budynku zainspirowane zostały kształtem mandragory, która może nawet przypominać sylwetkę człowieka.
Wieżowiec wpisuje się również w pojęcie „trzeźwości energetycznej”, który polega na promowaniu zmian w stylu życia i przemian społecznych, mających doprowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej. Jak to się łączy z budynkiem? Każde mieszkanie będzie wyposażone w pomieszczenie biurowe dostosowane do pracy zdalnej, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli pracować z domu, co ograniczy korki i zmniejszy ruch na ulicach Nowego Jorku, a tym samym emisję CO2. Co więcej, jeśli projekt zostanie zrealizowany, gigantyczny wieżowiec będzie najwyższym budynkiem na świecie.

Dodaj komentarz