fbpx

Miejska farma w Szanghaju wyżywi 24 miliony ludzi

Dotychczas wertykalne miejskie farmy traktowane były jako rodzaj ekstrawagancji lub naukowego doświadczenia. W Szanghaju zamierzają udowodnić, że taki projekt może działać na dużą skalę i mieć szeroki zasięg społeczny.

Nie będzie to pojedyncza konstrukcja, ale duży kompleks – prawdziwa farma o powierzchni 100 hektarów. Za projektem stoi amerykańskie biuro architektoniczne Sasaki.

Sunqiao Urban Agricultural District, bo tak się będzie nazywać nowa dzielnica, wyrośnie na wschód od centrum miasta w połowie drogi na lotnisko. Składać się będzie z ponad dwudziestu kilkupiętrowych, przeszklonych budynków przypominających biurowce.

Będzie tu panować spora różnorodność upraw – znajdą się tu m.in. uprawy alg, hydroponiczne szklarnie pływające po kanale, ściany obsadzone roślinami, a nawet biblioteka nasienna – ale kompleks będzie też pełnił rolę hubu agrotechnologicznego. W tutejszych laboratoriach będzie prowadzona działalność naukowa oraz edukacyjna.

Skala inwestycji oddaje także skalę działania: 24 mln osób które zamierza żywić Sunqiao Urban Agricultural District to po prostu populacja Szanghaju. Farma ma stać się bowiem podstawowym dostawcą warzyw do miasta. W szczególności nastawia się na łatwe w uprawie rośliny liściaste takie jak szpinak, bok-choi czy rukiew wodna, które stanowią aż 56 proc. całej warzywnej diety mieszkańców.

 

 

Czytaj więcej na: miasto2077.pl

 

Dodaj komentarz