fbpx

Pan Jan dzięki innowacyjnemu implantowi odzyskał wzrok po 40 latach

Keratoproteza, innowacyjny implant mający na celu przywrócenie widzenia pacjentom, którzy utracili wzrok w wyniku poważnych wypadków, jest obecnie stosowana przez specjalistów z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Zespół lekarzy jest drugim w Polsce, który zdecydował się na takie działanie, dostarczając sztuczne rogówki pacjentom, dla których standardowe metody leczenia okazały się nieskuteczne.

Jednym z tych pacjentów jest pan Jan, który stracił wzrok 40 lat temu w wyniku wypadku w pracy. Przez lata lekarze próbowali przeszczepić mu rogówkę wielokrotnie, jednak żadne z zabiegów nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. W końcu, decyzją zespołu medycznego, panu Janowi wszczepiono keratoprotezę. Dzięki temu rozwiązaniu już następnego dnia po operacji mężczyzna mógł ponownie cieszyć się widzeniem.

Keratoproteza, czyli sztuczna rogówka, to nowatorski implant, który zastępuje uszkodzoną rogówkę. Jest to skomplikowany i zaawansowany technologicznie zabieg, który staje się realną alternatywą dla tradycyjnych przeszczepów rogówki, zwłaszcza w przypadkach, gdzie standardowe metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wiele osób, które straciło wzrok w wyniku wypadków czy poważnych chorób, nie jest w stanie skorzystać z przeszczepienia rogówki, gdyż ich tkanki są zbyt uszkodzone lub zniszczone.

Sztuczna rogówka, wykonana z biokompatybilnego tworzywa, jest odpowiedzią na te wyzwania. Jest to wysoce zaawansowane technologicznie urządzenie, które jest przytwierdzane do resztek naturalnej rogówki pacjenta. W przeciwieństwie do tradycyjnego przeszczepu, keratoproteza nie jest odrzucana przez organizm pacjenta, co zdecydowanie zwiększa szanse na udany zabieg.

Wdrożenie keratoprostez w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie jest ważnym krokiem w walce o przywracanie wzroku pacjentom, dla których tradycyjne metody leczenia okazały się niewystarczające. Zabieg wszczepienia keratoprotezy, choć skomplikowany, daje pacjentom szansę na poprawę jakości życia.

Źródło: tvp.info

Dodaj komentarz