fbpx

Tak wyglądał świat 750 mln lat temu. Program pozwala zobaczyć każdy zakątek globu!

Strona Ancient Earth to cyfrowy globus, który składa się z 91 map paleogeograficznych obejmujących okresy fanerozoiku i późnego neoproterozoiku. Wirtualna mapa świata, dzięki której możemy sprawdzić, jak wyglądała nasza rodzinna miejscowość miliony lat temu pozwala zrozumieć, jak wiele zmian przeszła Ziemia.

Projekt został stworzony przez naukowca Iana Webstera i wykorzystuje dane z platformy G-Plates. Dzięki obszernej bazy wiedzy możemy sprawdzić, jak wyglądała planeta w okresie dinozaurów, pierwszych roślin czy ssaków lądowych.

Program jest bardzo prosty – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości i region, a następnie wybrać po prawej stronie konkretną erę np. „jurrasic” albo „cretaceous” – do 750 lat wstecz. Czerwona „pinezka” będzie wskazywała wybrany przez was obszar – to duże ułatwienie! W inny sposób trudno byłoby znaleźć miejscowość – zmiany tektoniczne, które zaszły na przestrzeni lat są naprawdę zdumiewające!

Wirtualny globus można potraktować jako zabawę, narzędzie przydatne w nauce czy jako środek do … kontemplacji. Pierwsze żywe organizmy pojawiły się na Ziemi 600 mln lat temu, a człowiek zaledwie 40 tys. lat temu. Trudno uwierzyć, że przez tak krótki okres wywarliśmy tak ogromny (niekoniecznie pozytywny!) wpływ na planetę.

Polecamy też stronę dinosaurpictures.org

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz