fbpx

Wyrosły na księżycowej skale. Tak. Można je zjeść!

Radosne wieści dotarły z NASA. Rzodkiewnik pospolity to roślina, która wyrosła na warstwie księżycowej skały pochodzącej z trzech misji Apollo. Szef NASA twierdzi, że ma to kluczowe znaczenie dla przyszłej eksploracji kosmosu.

Pamiętacie film „Marsjanin” z Mattem Damonem? Po nieudanej ekspedycji kosmicznej główny bohater – Mark – zostaje sam na Marsie. Mimo znikomych zapasów żywności oraz zerwanej łączności z dowództwem stara się przetrwać w trudnych warunkach. I udaje mu się dzięki ziemniakom, które zaczyna hodować w szklarnianych warunkach. Powyższy przykład pokazuje, że fikcja może pobudzać wyobraźnię naukowców do coraz śmielszych eksperymentów. Badacze poinformowali, że po raz pierwszy – po 50 latach od czasu dostarczenia regolitu przez kosmonautów – udało się wyhodować rzodkiewnika pospolitego – kuzyna kalafiora, brukselki i brokułu.

Regolit wykorzystany do eksperymentu pochodził z trzech misji na Księżyc – Apollo 11, Apollo 12 oraz Apollo 17. Choć początkowo nie było pewne, czy nasiona wykiełkują – w końcu regolit miał już 50 lat – po dwóch dniach pojawiły się pierwsze rezultaty. Anna-Lisa Paul z zespołu badaczy wyznała, że wszyscy byli bardzo zdumieni, a szef NASA dodał, że eksperyment budzi nadzieję na sukces planów kosmicznych podróży.

To badanie ma kluczowe znaczenie dla długofalowych planów NASA związanych z eksploracją kosmosu, jako że będziemy musieli korzystać z zasobów Księżyca i Marsa do wytwarzania pożywienia dla przyszłych astronautów żyjących i pracujących w głębokiej przestrzeni kosmicznej – dodał aktualny szef NASA.

Rzodkiewnik zachowywał się w regolicie dokładnie tak, jak zachowują się rośliny w trudnych warunkach glebowych – rósł wolniej, miał skarłowaciałe korzenie i posiadał zbyt dużo soli oraz metali ciężkich – co udało się zaobserwować po zbadaniu RNA zmielonych części rośliny. Najciekawszą obserwacją był fakt, że każdy z roślinnych modeli zareagował inaczej na próbki regolitu pochodzących z różnych miejsc Księżyca – rzodkiewnik powstały na warstwie skały z misji Apollo 11 był mniej okazały od swoich braci. Czy miały na to wpływ trudne warunki glebowe, czy raczej sposoby przechowywania – trudno powiedzieć. Niemniej wciąż można mówić o wielkim sukcesie botanicznym.

Ten eksperyment to idealny przykład tego, jak NASA pracuje nad nowymi rozwiązaniami z zakresu rolnictwa. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób rośliny mogą poradzić sobie z trudnymi warunkami w rejonach Ziemi, gdzie brakuje żywności – dodał szef NASA.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: komputerswiat.pl

One thought on “Wyrosły na księżycowej skale. Tak. Można je zjeść!

Dodaj komentarz