fbpx

Jeden z najinteligentniejszych ptaków świata! Poznajcie papugę alpejską

Kea to ptak żerujący przeważnie na górzystych terenach. Jest kolorowy, ciekawy świata, a przede wszystkim wyjątkowo inteligentny. Pomimo zdolności adaptacyjnych ten rodzaj papugi znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.  Przedstawiamy jednego  z najbardziej niezwykłych członków ptasiej społeczności i chlubę Nowozelandczyków.

 

Dlaczego wyjątkowy

Nazwa Kea wywodzi się z języka rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii – Maorysów. Jest onomatopeicznym nawiązaniem do wydawanego przez te ptaki dźwięku. Wysoki okrzyk „Keeeeaaaaaaa” od zarania dziejów niósł się u podnóża gór. Papugi alpejskie żywią się niemal wszystkim: drewnem, liśćmi, nektarem, a także nasionami i korzeniami, białkiem w postaci larw i robaków, nie pogardzą również padliną. Są niezwykle towarzyskie i ciekawe świata. Szukają interakcji z człowiekiem, często płatając figle, czasem niszcząc samochody, czy podkradając przedmioty. Mimo to Nowozelandczycy je uwielbiają.

– Kea to jeden z najbardziej złośliwych ptaków nowozelandzkich, a także jeden z naszych najbardziej lubianych. Jedną z najbardziej interesujących rzeczy w kea jest to, że są jednym z niewielu dzikich gatunków, które poszukują atencji u ludzi. To naprawdę rzadkie i to ta dociekliwa natura sprawia im kłopoty, ponieważ wiele sposobów interakcji ludzi z nimi zagraża ich przetrwaniu.mówi jeden z ekspertów z dziedziny ornitologii.

Inteligencja i spryt tych niesamowitych i odważnych skrzydlatych zostały zaprezentowane w jednym z filmów dokumentalnych realizowanych na polecenie BBC. W „ The Smartest Parrot” udowodniono, że papugi alpejskie bardzo szybko się uczą i potrafią logicznie myśleć.

 

Inteligencja nie chroni przed człowiekiem

Niegdyś ich populacja na tych terenach wynosiła przeszło 100 000 osobników, które zamieszkiwały 3,5 mln hektarów obfitych w pokarm terenów. Obecnie notuje się od 3000 do 7000 żywych osobników tego gatunku. Są łatwym łupem dla drapieżników takich jak szczury, czy oposy. Kea giną również w wyniku bezpośredniego kontaktu z człowiekiem lub zanieczyszczania środowiska. W przeszłości ich populacja dziesiątkowana była przez osadników, ponieważ ludzie widzieli w nich szkodniki. Między rokiem 1860, a 1970, zabito przeszło 15 000 przedstawicieli tego gatunku. Polowania na  te  fascynujące istoty stało się nielegalne dopiero w 1986 roku.

 

Etykieta zachowania w przypadku Kea

Co można zrobić, żeby uratować te ptaki? Zacząć dbać o środowisko po pierwsze! Na pewno jeśli będziecie w Nowej Zelandii warto pamiętać także, aby nie zbliżać się do nich i w żadnym razie ich nie dokarmiać, a tym bardziej nie prowokować do figli. Podawanie ludzkiego pokarmu szkodzi ptakom oraz uczy je łatwiejszych i szkodliwych na dłuższą metę technik zdobywania pożywienia. Dlatego najlepiej zamknąć samochód, upewnić się, że mamy zamknięty plecak lub torebkę i cieszyć się ich widokiem z bezpiecznej dla obu stron odległości.

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: healthyfoodhouse.com

 

 

 

Dodaj komentarz