fbpx

Zjednoczone Emiraty Arabskie przejdą na tydzień pracy składający się z czterech i pół dnia

Od 1 stycznia 2022 roku tydzień pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich będzie trwał czterech i pół dnia. Weekend ma się rozpoczynać w piątek po południu i trwać do niedzieli.

Zmiany, które zaczynają obowiązywać od nowego roku, mają pozwolić na lepsze dostosowanie się gospodarki ZEA do światowych rynków.

Dłuższy weekend

Weekend w ZEA trwa aktualnie dwa dni — od piątku do soboty. Zgodnie z nowymi zasadami od 1 stycznia 2022 roku piątkowe godziny pracy będą się kończyć o godzinie 12.00 dla organów administracji. Zmiany będą również dotyczyć szkół. Kazania i modlitwy muzułmańskie mają przypadać na późniejsze godziny tego dnia i mają zostać ujednolicone w całych Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Prywatne firmy mają mieć swobodę działania.

— Każda firma, w zależności do sektora, w którym działa i tego, co najlepiej pasuje i służy jej biznesowi, może wybrać czas trwania weekendu dla swoich pracowników — powiedział Reuterowi minister zasobów ludzkich i emiratyzacji Abdulrahman al-Awar. Piątek jest dniem wolnym w wielu krajach, w których dominują społeczności muzułmańskie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie liberalizują przepisy

Rząd ZEA poinformował, że taka zmiana może „zapewnić płynne transakcje finansowe, handlowe i ekonomiczne z krajami, w których weekend jest wyznaczony na sobotę i niedzielę, wpływając na zacieśnienie globalnych powiązań i możliwości biznesowych dla tysięcy międzynarodowych firm oraz firm z siedzibą w ZEA”. Ponadto, według ZEA, zmiana dni weekendu może wpłynąć korzystnie na równoważenie życia zawodowego i prywatnego.

ZEA zliberalizowały w listopadzie przepisy dotyczące wspólnego mieszkania poza związkiem małżeńskim i alkoholu. Wprowadzono także wizy długoterminowe, co ma na celu przyciągnięcie i zatrzymanie utalentowanych pracowników oraz zachęcenie większej liczby firm do otwierania sklepów.

One thought on “Zjednoczone Emiraty Arabskie przejdą na tydzień pracy składający się z czterech i pół dnia

Dodaj komentarz