fbpx

Pierwsza roślinna szczepionka skuteczna wobec wszystkich wariantów COVID-19

Opracowano szczepionkę pochodzenia roślinnego, która według producenta jest w 71 proc. skuteczna przeciwko wszystkim wcześniejszym wariantom koronawirusa. Nie zbadano jedynie jej wpływu na najnowszą mutację.

Kanadyjski firma farmaceutyczna Medicago wraz z koncernem koncern GlaxoSmithKline (GSK) opracowała szczepionkę na COVID-19 pochodzenia roślinnego. Producent przekazał we wtorek, że nowy preparat wykazał 71 proc. skuteczności wobec wszystkich wariantów koronawirusa. Roślinna szczepionka okazała się w 75,3 proc. skuteczna w zderzeniu z groźnym wariantem Delta i 88,6 proc. w stosunku do Gammy.

Jedynym niezbadanym w kontekście roślinnej szczepionki wariantem pozostaje Omikron, którego nie znano, kiedy trwały badania.

„Cząstki wirusopodobne”

Szczepionka wykorzystuje technologię znaną jako cząstki wirusopodobne, które naśladują strukturę koronawirusa, ale nie zawierają jego materiału genetycznego.

„To zachęcające wyniki, biorąc pod uwagę, że dane zostały uzyskane w środowisku, w którym nie krąży pierwotny wirus. Globalna pandemia COVID-19 nadal pokazuje nowe aspekty z obecną dominacją wariantu Delta, nadchodzącego Omikronu i innych wariantów, które prawdopodobnie nastąpią” — przekazał w oświadczeniu dyrektor generalny GSK ds. zdrowia Thomas Breuer.

Medicago będzie się niedługo ubiegało o zgodę organów regulacyjnych na pierwszą na świecie roślinną szczepionkę przeciw COVID-19. WHO już wcześniej wymieniało liczne zalety roślinnych szczepionek, w tym to, że mogą być tanio produkowane w bardzo dużych ilościach, a tworzone antygeny „są stabilne i mogą być przechowywane przez długi czas”.

Badania rozpoczęły się w marcu i wzięło w nich udział ponad 24 tys. uczestników w wieku 18 lat lub starszych. Pochodzili oni z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Argentyny i Brazylii. Preparat był dobrze tolerowany, w grupie zaszczepionej nie zgłoszono żadnych powiązanych poważnych zdarzeń niepożądanych.

Źródło: Medicago, Reuters, The Washington Post

Dodaj komentarz