fbpx

Tajemniczy sygnał z kosmosu – każdy może spróbować go rozszyfrować

„A Sign in Space” to unikalny przedsięwzięcie, którego celem jest sprawdzenie, czy moglibyśmy zinterpretować sygnał pochodzący od obcej cywilizacji. W procesie dekodowania i tłumaczenia sygnału może uczestniczyć każda osoba, która wyrazi na to chęć. Start globalnego projektu zaplanowany jest na środę, 24 maja.

30 października 1938 roku, w USA, audycja radiowa oparta na powieści „Wojna światów” Herberta George’a Wellesa spowodowała ogólnonarodowy chaos. Tym razem jednak nie ma obaw o masową panikę – wiadomo z góry, że „sygnał kosmiczny” jest tylko symulacją. Celem naukowców jest bowiem zbadanie, czy potrafimy zinterpretować komunikat od obcej cywilizacji.

Projekt „A Sign in Space” polega na tym, że sonda kosmiczna wyśle zakodowany sygnał imitujący wiadomość od zaawansowanej cywilizacji pozaziemskiej. Diverse grupy na całym świecie będą próbowały odszyfrować i zinterpretować tę wiadomość. Każdy, kto jest zainteresowany, ma możliwość wzięcia udziału w tych wysiłkach.

Projekt naukowy jak „globalny spektakl”

W inicjatywie biorą udział instytucje naukowe, takie jak: SETI Institute, Green Bank Observatory, Italian National Institute for Astrophysics (INAF), a Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) dostarcza sondę kosmiczną. Kierownictwo projektu sprawuje artystka Daniela de Paulis, która nazywa to globalnym przedstawieniem teatralnym, ilustrującym proces odszyfrowywania potencjalnej informacji od obcej cywilizacji.

Odebranie komunikatu od obcej cywilizacji miałoby ogromny, przekształcający wpływ na całą ludzkość. „A Sign in Space” oferuje niespotykaną okazję do praktycznego przećwiczenia i przygotowania się na taki scenariusz poprzez współpracę na skalę globalną, wspierając poszukiwanie sensu wśród wszystkich kultur i dyscyplin – mówi Daniela de Paulis.

Cała akcja rozpocznie się w środę 24 maja 2023 roku o godzinie 21.00 czasu polskiego (19.00 UTC). Wówczas sonda kosmiczna Trace Gas Orbiter wyśle na Ziemię zakodowany sygnał, symulujący komunikat od obcej cywilizacji. Sonda obecnie orbituje wokół Marsa pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Sygnał dotrze do Ziemi po upływie 16 minut i zostanie odebrany przez trzy obserwatoria radioastronomiczne: Allen Telescope Array (ATA), Robert C. Byrd Green Bank Telescope (GBT) znajdujący się w Green Bank Observatory (GBO) oraz Medicina Radio Astronomical Station.

Podczas tego procesu, SETI Institute będzie transmitować na żywo wywiady z naukowcami, inżynierami i artystami. Sam sygnał zostanie udostępniony publicznie, a jego dane będą przechowywane w archiwum Breakthrough Listen Open Data Archive oraz na platformie Filecoin.

Powstał dedykowany serwer na Discordzie, a otwarte dyskusje będą organizowane za pomocą platformy Zoom. Każda osoba, która ma na to ochotę, może spróbować odczytać wiadomość i zinterpretować ją. Organizatorzy zachęcają do udziału również szkoły. Wyniki swoich prac można zgłaszać przez stronę internetową projektu.

Dodaj komentarz