fbpx

250 km po pustyni. Polka zwyciężyła w morderczym ultramaratonie

Desert Ultra to bieg w pełnym ekwipunku, w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza, na dystansie 250 kilometrów. Konkurencja organizowana jest co roku na Pustyni Namib. We wtorek klasyfikację kobiet wygrała w nim Polka. Katarzyna Orzechowska w swoim debiucie w ultramaratonie ustanowiła nowy rekord trasy. Zaledwie kilka miesięcy temu urodziła synka.

Organizatorem biegu Desert Ultra jest Beyond the Ultimate. Organizacja tworzy wyścigi w w pięknych i brutalnych środowiskach na całym świecie.

– Specjalizujemy się w bezpiecznym dostarczaniu zmieniających życie i budzących pozytywne nastawienie do życia wyzwań w odległych i wymagających obszarach – piszą o sobie organizatorzy.

Beyond the Ultimate odpowiadają za : Jungle Ultra – wyścig po Amazonii w Parku Narodowym Manú w Peru, Ice Ultra – bieg po zaśnieżonej Laponii, For Rangers Ultra na kenijskiej sawannie, górskie Mountain Ultra oraz Desert Ultra po Pustyni Namib w Namibii.

Desert Ultra w Namibii nie jest może tak słynny jak kalifornijski Badwater w Dolinie Śmierci, ale jest równie morderczy.

Udany debiut

Tegoroczna edycja ultramaratonu na pustyni zakończyła się we wtorek. Jak poinformowali organizatorzy jeszcze przed zakończeniem ostatniego, piątego etapu, triumfatorką biegu kobiet została Polka, Katarzyna Orzechowska.

„Kasia dała dzisiaj z siebie wszystko i wydawało się, że staje się coraz silniejsza w miarę trwania wyścigu. Nieźle jak na biegacza biorącego udział w swoim pierwszym ultramaratonie” – napisali organizatorzy.

Beyond the Ultimate poinformowali, że Polce udało się ustanowić nowy rekord trasy wśród kobiet. Dotychczasowy, 33 godziny 52 min. 10 sek. należał do utytułowanej Dunki Kristiny Madsen. Bazując na czasie Orzechowskiej po czwartym etapie, Polka musiała przebiec ostatni, 90-kilometrowy odcinek w mniej niż 12,5 godziny.

Pół roku temu urodziła syna

W klasyfikacji generalnej Orzechowska przegrała jedynie z dwoma mężczyznami – Namibijczykiem Wimem Steenkampem oraz Hiszpanem Julenem Calzadą Urdaibai’em.

Katarzyna Orzechowska urodziła się w polskiej rodzinie w Kanadzie. Prywatnie jest lekarzem i mieszka w Wiedniu. Ponad pół roku temu urodziła syna. Między porodem a startem w Desert Ultra w Namibii „zaliczyła” w wrześniu maraton w Berlinie.

 

Dodaj komentarz