fbpx

Zagrał na pianinie po 20 latach. Film wzruszył tysiące ludzi na całym świecie

Maestro Joao Carlos Martins to brazylisjki muzyk, który porzucił grę na pianinie 20 lat temu, po tym jak został napadnięty i uderzony metalową rurą w głowę. Od tamtej pory mógł tylko dyrygowac orkiestrą. Mimo 24 operacji, które miały złagodzić ból zwyrodnieniowy i powypadkowy nigdy nie wrócił do pełni sprawności.

Życie Joao Carlosa Martinsa  nieoczekiwanie zmieniło się w 2020 r., gdy zdecydował o przejściu na emeryturę. Zainteresował się nim wówczas projektant Ubiratã Bizarro Costa, który stworzył bioniczne rękawice, idelanie dopasowane do muzyka. Innowacyjny model pomógł Martinsowi wprawiać palce w ruch. Do tej pory dyrygent mógł jedynie uderzać w klawisze kciukami i niekiedy palcami wskazującymi.

  • Po utracie narzędzia, jakim były dla mnie ręce, gdy nie mogłem grać na pianinie, czułem się tak, jakby w mojej klatce piersiowej coś umarło – wyznał.

Dyrygent przeszedł wiele trudnych zabiegów, wierząc że jeszcze kiedyś zagra Jana Sebastiana Bacha. Nie sądził jednak, że marzenie spełni się dzięki specjalnie zaprojektownym rękawicom.

-Zrobiłem pierwsze modele na podstawie zdjęć jego dłoni, ale te były dalekie od ideału. Podszedłem do mistrza po koncercie w moim rodzinnym mieście. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rękawice nie będą działać, ale później zaprosił mnie do swojego domu, abym rozwinął projekt – opowiedział  Ubiratã Bizarro Costa

Idealnie dopasowany model pojawił się już po kilku miesiącach i stał się przyczyną niezwyklej radości muzyka. Jak bardzo wzruszającym doświadczeniem było dla niego zagranie ulubionego utworu pokazuje film udostępniony na jego instagramowym profilu. Joao Carlosa Martinsa po raz pierwszy od dwóch dekad zasiadł do pianina, aby zagrać przy pomocy bionicznych rękawic. Nagranie podbiło serca fanów na całym świecie. Zachęca też, by nigdy nie tracić nadziei na poprawę swojego losu, niezależnie od wieku.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: muzyka.interia.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz