fbpx

18-latkowie chcący zwiedzić Europę mogą ubiegać się o darmowe bilety kolejowe w ramach DiscoverEU

Nastolatkowie zaraz po wejściu w dorosłość mogą się ubiegać o darmowe bilety kolejowe do końca 26 października, w ramach inicjatywy DiscoverEU — informuje Parlament Europejski.

„Masz 18 lat, jesteś obywatelem UE i chętnie odkrywasz Europę i jej kultury? Skorzystaj z darmowego biletu kolejowego!” – zachęca PE.

Od początku programu DiscoverEU (czerwiec 2018) z szansy na darmowe podróże skorzystało już 70 tys. 18-latków. Inicjatywa została zaprezentowana po raz pierwszy podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w 2014 roku.

W tegorocznej edycji o bilet mogą się też ubiegać młodzi ludzie, którzy mogli brać udział w poprzednich dwóch edycjach w 2020 r., ponieważ zostały one odwołane z powodu pandemii. Grupę docelową stanowią zatem obywatele UE urodzeni między 1 lipca 2001 r. a 31 grudnia 2003 roku.

Szansę na podróż koleją po Europie między 1 marca 2022 r. a 28 lutego 2023 roku będzie miało co najmniej 20 tys. młodych ludzi. O bilety można aplikować do 12:00 w południe 26 października.

W celu złożenia wniosku należy odpowiedzieć na kilka pytań wielokrotnego wyboru. Uczestnicy mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni do co najmniej jednego innego kraju UE. Podróż odbywa się głównie pociągiem, ale w pewnych przypadkach są dostępne inne środki transportu, np. autobusy czy promy. Loty samolotem są dozwolone, gdy żadna inna forma transportu nie jest dostępna.

Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej lub szczególnych potrzebach mogą ubiegać się o dodatkową pomoc, np. pokrycie kosztów podróży dla osoby towarzyszącej lub psaprzewodnika
dla osób słabowidzących.

Parlament Europejski podkreśla, że był zdecydowanym zwolennikiem idei bezpłatnych biletów kolejowych dla europejskich 18-latków. Posłowie przyjęli trzy rezolucje, w których wyrazili swoje poparcie dla tej inicjatywy. Parlament Europejski uważa bowiem, że pozwala ona młodym ludziom doświadczyć europejskiej różnorodności, lepiej się nawzajem zrozumieć i więcej dowiedzieć o Europie.

Posłowie do PE oczekują, że zachęcanie młodych obywateli do podróżowania po Unii Europejskiej i poznawania osób z innych krajów będzie sprzyjać rozwijaniu europejskiej tożsamości i wzmocni wspólne wartości UE.

O bilety można aplikować pod tym linkiem: https://europa.eu/youth/discovereu/apply_pl.

 

One thought on “18-latkowie chcący zwiedzić Europę mogą ubiegać się o darmowe bilety kolejowe w ramach DiscoverEU

Dodaj komentarz