fbpx

Substancja odbudowująca szkliwo wynaleziona przez chińskich naukowców

Szkliwo jest warstwą ochronną zębiny,  jest swoistą tarczą dla próchnicy, powoduje również  odporność na czynniki termiczne czy chemiczne, a dzięki swojej twardości pozwala nam gryźć.

W procesie tworzenia tkanek zęba, szkliwo jest wytwarzane przez specjalne szkliwotwórcze komórki, które zaraz po jego wyprodukowaniu, niestety zanikają. I pomimo, że szkliwo pozostaje najtwardszą ludzką tkanką, działanie kwasów zawartych w żywności, degeneruje je a jego samodzielna regeneracja albo odtworzenia ewentualnych ubytków, nie jest możliwe.

Nadzieją może okazać się badanie chińskich naukowców, którzy –  poprzez połączenie jonów wapnia i fosforanów – minerałów, które są naturalnym składnikiem szkliwa, z chemiczną trimetylaminą w roztworze alkoholowym; uzyskali substancję powodującą regenerację struktury szkliwa.

Specyfik nałożony na ludzkie zęby, naprawił warstwę szkliwa do grubości około 2,7 mikrometra. W ciągu 48 godzin uzyskano identyczną strukturę naturalnego szkliwa.

Nowe odkrycie nie zostało jeszcze przetestowane na żywym organizmie, czyli w jamie ustnej, jednak jak twierdzą chińscy naukowcy, jest to kwestią bardzo niedalekiej przyszłości.

 

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Opracowała: Pola Tera

 

Dodaj komentarz