fbpx

Ściany z konopi – ekologiczne i 7 razy mocniejsze od betonu

Hempcrete – to materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu.

Hempcrete powstaje z konopi i wapna. Podczas uprawy konopi liczba zredukowanego CO2 jest większa niż ta wytworzona przy procesie obróbki wapna. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że np. w USA za 38% CO2 odpowiada właśnie przemysł budowlany.

Liczba zastosowań Hempcrete robi wrażenie. Sprawdza się między innymi jako materiał izolacyjny, budulec przy konstrukcji dachów, ścian oraz podłóg. Jest wodoodporny, niepalny, nie gnije, ale w razie potrzeby podlega 100% rozkładowi.

Mało tego, przy siedmiokrotnie większej wytrzymałości zachowuje połowę wagi zwykłego betonu.

Nic tylko uprawiać i budować. Na szczęście w Europie technologia jest coraz bardziej popularna. W przypadku USA rodzaj konopi, z którego wytwarza się Hempcrete jest nielegalny, a koszty sprowadzania są dość duże.

Największy wytwórca produktów z konopi w Wielkiej Brytanii ciągle szuka nowych osób, które chciałyby uprawiać te rośliny na potrzeby przemysłowe. Nie znaleźliśmy informacji jak wygląda sytuacja prawna i faktyczna w Polsce, ale jeżeli jeszcze nie produkuje się u nas tego materiału, to może warto o tym pomyśleć?

Źródło: inhabitat.com

2 thoughts on “Ściany z konopi – ekologiczne i 7 razy mocniejsze od betonu

Dodaj komentarz