fbpx

Polska badaczka rozgryzła grypę

Co roku grypa zabija pół miliona ludzi na całym świecie. Polska badaczka stworzyła nowy model, który przewiduje, jak wirus grypy będzie się zmieniał z roku na rok – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Opracowany przez dr Martę Łukszę, polską bioinformatyczkę z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku matematyczny model, z 93-proc. dokładnością przewiduje dynamikę rozwoju grypy z roku na rok.

– Ten model może pomóc nam sformułować skuteczniejsze strategie planowania szczepionek – powiedziała dr Sue Huang, epidemiolog i dyrektor światowego centrum grypy w WHO.

Wyniki badań opublikowały prestiżowe światowe pisma, takie jak m.in. “Nature” czy magazyn “Time”. Zostały także wysoko ocenione przez naukowców z WHO.

Więcej zachrowań na grypę

Coraz więcej osób choruje na grypę. W ostatnim tygodniu lutego zarejestrowano prawie 100 tysięcy przypadków i podejrzeń grypy – to najwięcej w tym sezonie jesienno-zimowym.

Epidemiolog profesor Andrzej Zieliński z Państwowego Zakładu Higieny podkreśla, że zazwyczaj w naszym klimacie szczyt zachorowań przypada w styczniu i lutym, w tym roku jest inaczej. Wciąż stopniowo rośnie liczba zachorowań i szczyt prawdopodobnie osiągnie w tym miesiącu. Zdaniem profesora Zielińskiego, może to być pośrednio związane z pogodą i łagodniejszą niż zwykle zimą.

Z danych PZH wynika, że najczęściej chorują dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Profesor Zieliński przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, które ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Najważniejsze to częste mycie rąk i zasłanianie twarzy podczas kichania.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz