fbpx

Jeździsz rowerem do pracy? Badania potwierdzają, że to dobry patent na długowieczność

Rowery znane są na całym świecie, w niektórych krajach pojazdy te zaczynają nawet wypierać ruch samochodowy. Jednym z takich miejsc jest Holandia, w której ulice są pełne rowerzystów, a rower jest niezbędnym narzędziem codziennego użytku. W związku z tym Holandia ma najbardziej rozbudowana sieć dróg rowerowych na świecie.

Początki rowerów.

 

Największą popularnością spośród wczesnych rowerów cieszył się Celerifere, skonstruowany w 1791 roku, przez francuza Compte de Sivrac, a przez współczesnych nazywany „drewnianym koniem”. Ówczesny cyklista siedział okrakiem na tej maszynie, którą wprawiał w ruch, odpychając się od ziemi nogami. Wyglądało to tak, jakby człowiek biegł, siedząc na ramie z dwoma kołami. Konstrukcja ta nie miała mechanizmu do zmiany kierunku jazdy. Cyklista musiał zatrzymać się i ręcznie obrócić rower.

Pierwszy rower, którym dało się sterować, poprzez zmianę ustawienia przedniego koła, pojawił się w Niemczech, w 1817 roku. Jego konstruktorem był niemiecki baron Drais de Saverbrum. Miał on drewnianą ramę i dwa okute stalową blachą koła z drewnianymi szprychami. Model ten początkowo zyskał dużą popularność, jednak potem poszedł w zapomnienie.

Przez lata rower był wielokrotnie udoskonalany, a dziś mamy już całkiem niezły środek transportu, nawet z napędem elektrycznym.

Rower a zdrowie.

Dla większości z nas rower kojarzy się ze spędzaniem wolnego czasu, z relaksem, z miłym czasem spędzonym z rodziną. Do pracy, czy na zakupy jeździmy samochodem, tramwajem, metrem. Teraz w czasie epidemii i ograniczeń, rower wrócił do łask. Nie mogliśmy poruszać się komunikacją miejską, były wprowadzone limity podróżnych, więc tłumnie korzystaliśmy z roweru jako częstego środka transportu. I bardzo dobrze, bowiem według naukowców jazda na rowerze to same plusy dla naszego organizmu.

Naukowcy z University of Otago w Nowej Zelandii, od wielu lat badają wpływ rowerów na nasze samopoczucie i teraz podzielili się, tym co odkryli. Okazuje się, że osoby poruszające się rowerem, zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci, nawet aż o 13% w porównaniu do innych środków lokomocji, a nawet pieszych.

Ponadto regularna aktywność fizyczna, sprawia, że dłużej cieszymy się dobrą formą i lepszym zdrowiem, w starszym wieku. Mamy lepszą odporność i rzadziej zapadamy na różnego rodzaju choroby, nawet te śmiertelne.

Naukowcy przez 5 lat monitorowali grupę 250 tys. osób, które do pracy przyjeżdżały rowerem. Wyniki były fenomenalne. U takich osób, prawie o połowę zmniejszyło się ryzyko zawału serca, ale także o aż 45% ryzyko zachorowania na nowotwór. Także widać jasno, że jazda rowerem jest bardzo dla nas korzystna i warto zaopatrzyć się w to dobrodziejstwo techniki, szczególnie że jest w czym wybierać i każdy znajdzie odpowiedni dla siebie model.

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 roku.

Dodaj komentarz