fbpx

Grafik z Iranu stworzył najbardziej realistyczny portret Fryderyka Chopina

Pochodzący z Iranu grafik Hadi Karim większość swojego czasu poświęca na tworzenie wirtualnych obrazów i rzeźb, odwzorowujących podobizny znanych ludzi ze świata sztuki. Jednym z jego ostatnich projektów jest wizerunek Fryderyka Chopina, który został stworzony na podstawie dwóch zdjęć, oraz kępy włosów w warszawskiego muzeum.

– Chopin był typem introwertyka, który większość swojego czasu wolał spędzać w samotności. Polski pianista i kompozytor widoczny jest jedynie na dwóch zdjęciach z 1845 i 1847 roku. W przypadku tego pierwszego trudno jest cokolwiek dostrzec, a na drugim Chopin zmagał się z ciężką chorobą, przez co rysy jego twarzy i ogólny wygląd są trochę zmienione – wyjaśnia grafik Hadi Karim.

Jak udało się odtworzyć postać kompozytora?

– Zdjęcia były pewnego rodzaju podpowiedzią, ale nie okazały się zbyt pomocne podczas tworzenia projektu. Rysy twarzy kompozytora najlepiej widoczne są na pośmiertnej masce, którą w 1849 roku stworzył francuski rzeźbiarz i malarz Auguste Clésinger. Trzeba też pamiętać, że po śmierci wszystkie mięśnie przestają pracować – wyjaśnia Karim.

– Poświęciłem na ten projekt wiele godzin i mam nadzieję, że moja praca odpowiada temu, jak w rzeczywistości wyglądał kompozytor – dodaje.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Hadi Karimi (@hadikarimi.art)


Jak naprawdę wyglądał Chopin?

Na oficjalnej stronie artysty znajdziemy też przygotowane za pomocą programów graficznych podobizny takich artystów jak m.in. Adele, Drake, Michael Jackson czy Eminem. W opisie projektu rekonstrukcji sylwetki Chopina pojawia się krótka informacja o tym, czym wspomagał się grafik podczas swojej pracy.

Obok opisanych już wcześniej zdjęć i pośmiertnej maski kompozytora, wymieniony został również kosmyk włosów Chopina, który na co dzień można oglądać na wystawie w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dodaj komentarz