fbpx

400 grobów wykutych w skale. Być może to największa nekropolia na świecie!

W Turcji odnaleziono 400 wykutych w skale grobowców. Archeolodzy chcą zbadać DNA szczątków, aby poznać historię starożytnych mieszkańców tamtego obszaru. Ich zdaniem mamy do czynienia z jedną z największych nekropolii na świecie.

Starożytne miasto Blaundos – które znajduje się ok. 180 km na wschód od Morza Egejskiego na terenie Turcji – może być rekordowe pod względem wielkości i stanu zachowania dawnych artefaktów. Miasto wzięło swoją nazwę od imienia założyciela – wojskowego, który służył pod dowództwem Aleksandra Wielkiego. Początkowo miasto było zamieszkiwane przez Macedończyków i Rzymian, by w czasach bizantyjskich stać się siedzibą biskupów.

Według archeologów Blaundos powstało najprawdopodobniej w IV wieku p.n.e. Nekropolia została założona w klifie, ponieważ położenie miasta i mało sprzyjające ukształtowanie terenu wykluczały inne lokalizacje. Trudny teren były również powodem zaniechań wykopalisk ponad 150 lat temu – badacze nie dysponowali jeszcze logistyką i technologią, która pomogłaby im się uporać pracami w litej skale klifu. Do prac wrócono dopiero w 2018 r. Odkryto wówczas dobrze zachowane artefakty i przystąpiono do próby odsłonienia kolejnych grobowców.

W wyniku tych prac, które czasami były ryzykowne, udokumentowaliśmy około 400 wykutych w skale komór grobowych, które można zauważyć z powierzchni – powiedział Birol Can, archeolog z Uniwersytetu Uşak w Turcji, który kierował wykopaliskami.

grobów

Odkrycia to jednak kropla w morzu pozostałości. Zdaniem badaczy setki innych grobów nie zostało jeszcze odkopanych. Bardzo możliwe, że kolejne odkrycia pokażą, że Blaundos było jedną z największych nekropolii na świecie – miejscem zawierającym nie tylko dobrze zachowane artefakty, ale również malowidła, ceramikę i monety pochodzące z II-IV wieku naszej ery. Na wielu malowidłach ściennych udało odkryć się widoczne wizerunki i obrazy mitycznych bohaterów; w innych miejscach malowidła przedstawiają elementy kwiatowe i geometryczne wzory.

grobów

W najbliższym czasie badacze chcą także przeprowadzić badania DNA i analizę chemiczną odkrytych szczątków. Dzięki temu możliwa będzie analiza stylu życia i przyczyny śmierci mieszkańców starożytnego miasta.

grobów

 

Jeśli interesuje Cię tematyka starożytnych grobowców, i to na terenie Polski, przeczytaj jeszcze ten artykuł.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

5 thoughts on “400 grobów wykutych w skale. Być może to największa nekropolia na świecie!

Dodaj komentarz