fbpx

Masz dobrą wiadomość? Poczekaj, zanim się nią podzielisz

W codziennym życiu często mamy tendencję do natychmiastowego dzielenia się dobrymi wiadomościami z innymi. Jednak najnowsze badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne i opublikowane w “Journal of Personality and Social Psychology” rzucają nowe światło na potencjalne korzyści wynikające z opóźnienia udostępniania tych wiadomości.

Zaskakująco, wyniki badań wskazują, że zachowanie dobrych wiadomości w tajemnicy przez pewien czas może znacząco poprawić nasze samopoczucie. To odkrycie idzie wbrew powszechnemu przekonaniu, że tajemnice mają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

Podczas eksperymentu uczestnicy byli proszeni o wyobrażenie sobie sytuacji, w której otrzymali dobre wiadomości, ale nie mogli od razu podzielić się nimi ze swoim partnerem. Zamiast tego, mieli zachować te informacje w tajemnicy. Rezultaty wykazały, że uczestnicy, którzy celowo zachowywali sekret, aby zaskoczyć swojego partnera później, odczuwali silną ekscytację. Ci, którzy postanowili zachować tajemnicę dla siebie na dłuższy okres, doświadczyli wzrostu energii i życiowego zapału.

Doktor Michael Slepian, autor badania i profesor biznesu na Uniwersytecie Columbia, zauważa, że często starannie planujemy ujawnienie pozytywnego sekretu, by uczynić go bardziej ekscytującym. Jednak zaskoczenie, mimo że jest przyjemne, jest najbardziej ulotną z emocji. Wydłużenie czasu przed podzieleniem się dobrymi wieściami pozwala nam czerpać energię z samej myśli o nadchodzącej chwili.

Te odkrycia otwierają nowe perspektywy na postrzeganie tajemnic i sekretów w naszym życiu. Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego planują kontynuować badania w tym kierunku. Zachęcają również do eksperymentowania z zachowaniem dobrych wiadomości w tajemnicy na dłużej, aby samodzielnie zobaczyć, jakie emocje towarzyszą tej decyzji. Może się okazać, że takie działanie przyniesie nam więcej radości i energii, niż moglibyśmy przypuszczać.

Źródło: apa.org, psycnet.apa.org

Dodaj komentarz