fbpx

Ziemia ma drugiego obok księżyca naturalnego satelitę

W porównaniu z Księżycem jest to drobinka, mierząca niespełna 100 metrów średnicy. Tym niemniej planetoida 2016 HO3 od blisko 100 lat towarzyszy Ziemi. Należy do kategorii  tak zwanych„quasi-księżyców” – krąży po orbicie wokół Słońca, jednocześnie zapętlonej wokół Ziemi.

Okres obiegu tego quasi-księżyca wokół Słońca wynosi niemal dokładnie jeden ziemski rok, ale jego taniec wokół naszej planety jest nieregularny. Ponieważ jego orbita jest mocno jajowata, obiekt przez blisko pół roku znajduje się bliżej Słońca, co nadaje mu większą prędkość. Dlatego w tym czasie planetoida 2016 HO3 wyprzedza Ziemię. Potem zwalnia i zostaje w tyle. Jej odległość od Ziemi raz jest równa 38 odległościom dzielącym Ziemię od Księżyca (ok. 14 mln km), innym razem rozciąga się do równowartości stu takich odcinków (ok. 40 mln km).

Jak podaje NASA, planetoida 2016 HO3 ma ponad 36,5 metra szerokości i nie więcej niż 91 metrów długości. Wyśledził ją 27 kwietnia tego roku system Pan-STARRS 1 na Hawajach, który poszukuje obiektów kosmicznych mogących zagrozić Ziemi. Znając trajektorię nowo odkrytego obiektu, naukowcy odnaleźli go również na starszych zdjęciach nieba, a obliczenia pokazują, że towarzyszy naszej planecie od blisko stu lat.

 

Czytaj więcej na crazynauka.pl

Autor tekstu: Aleksandra Stanisławska

Dodaj komentarz