17-latka z Krakowa odniosła historyczny sukces! Pierwsza w 76-letniej historii olimpiady

Magdalena Pudełko została pierwszą dziewczyną w liczącej 76 lat historii olimpiady matematycznej, która zwyciężyła w konkursie. Uczennica liceum z Krakowa osiągnęła maksymalny wynik punktowy.

— Trochę to do mnie nie dociera, jestem bardzo szczęśliwa — powiedziała Magdalena Pudełko zaraz po ogłoszeniu wyników.

17-letnia uczennica V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie zdobyła pierwsze miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej. Jest to wyjątkowy sukces, ponieważ przez 76 lat historii tego prestiżowego i najstarszego w Polsce konkursu, czyli od roku szkolnego 1949/1950, nigdy wcześniej kobieta nie zajęła pierwszego miejsca. Magda jest więc nie tylko pierwszą laureatką-kobietą, ale także osiągnęła perfekcyjny wynik 36 punktów w drugim i trzecim etapie konkursu.

Zwyciężczyni tegorocznej olimpiady ma 17 lat i już jako dziecko odnosiła sukcesy jako szachistka reprezentująca krakowski klub „Wisła”. Do konkursów matematycznych zaczęła się przygotowywać już w siódmej klasie szkoły podstawowej, a wsparcie otrzymywała od rodziców-matematyków.

— Przygotowywałam się intensywnie – rozwiązywałam zadania z różnych olimpiad, jeździłam na obozy przygotowawcze. Matematyką interesuję się od dziecka. Moi rodzice są matematykami, więc kontakt z nią był dla mnie czymś naturalnym — mówiła po ogłoszeniu wyników.

Tegoroczne zwycięstwo nie jest jedynym osiągnięciem Magdy. Już w ósmej klasie podstawówki została laureatką I stopnia Olimpiady Matematycznej Juniorów. W zeszłym roku zdobyła srebrny medal w Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt (XIII EGMO w Gruzji), a w sierpniu 2024 w węgierskim Szeged triumfowała ze złotem na Środkowoeuropejskiej Olimpiadzie Matematycznej (Middle European Mathematical Olympiad). Niedawno została też laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Informatycznej.

„Magda pokazała, że nauka jest dla wszystkich. Magda, rozwal bank na międzynarodowym finale! Z całego serca Ci gratuluję!” — tak sukces licealistki skomentował dr Maciej Kawęcki, prawnik, wykładowca i popularyzator nauki.

Medal w Olimpiadzie Matematycznej dzieli z Mateuszem Wawrzyniakiem, uczniem IV klasy Akademickiego LO Politechniki Wrocławskiej. On również uzyskał tytuł laureata I stopnia, choć zdobył mniej punktów w drugim etapie niż Magdalena.

„Można powiedzieć, że wynik LXXVI Olimpiady Matematycznej, to swoisty rewanż. Otóż 4 lata temu, podczas XVI Olimpiady Matematycznej Juniorów, Mateusz Wawrzyniak był jedynym laureatem, który uzyskał maksymalną sumę punktów na II i III etapie. Wtedy Magda była laureatką I stopnia, ale bez kompletu punktów” – napisano na profilu Międzyszkolnego Kółka Matematycznego „Mały Pitagoras” na Facebooku.

Po finale Mateusz Wawrzyniak podkreślił, że również rozwiązał wszystkie zadania finałowe. — Jadę na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną po raz drugi i mam nadzieję zdobyć złoty medal. W zeszłym roku byłem na obozie przygotowawczym w Chinach, a potem na olimpiadzie w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobyłem srebro. W tym roku to moja ostatnia szansa więc celuję wyżej. Najbliższe są mi kombinatoryka i teoria liczb, ale bardzo lubię też informatykę — mówił maturzysta.

Laureatem II stopnia został Antoni Mazur, uczeń trzeciej klasy liceum z Krakowa, który zdobył 30 punktów. Cała trójka – Magdalena Pudełko, Mateusz Wawrzyniak i Antoni Mazur – weszła do sześcioosobowej reprezentacji Polski na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, która odbędzie się od 10 do 20 lipca 2025 roku w Sunshine Coast w Australii. Przed wyjazdem Magda i Mateusz będą uczestniczyć w obozie treningowym w USA.

W tym roku do olimpiady matematycznej przystąpiło 1883 uczniów z całego kraju, a do finału zakwalifikowały się 183 osoby.

Dodaj komentarz