Sukces lekarzy z UK. Kobieta urodziła dziecko po przeszczepie macicy

Brytyjscy lekarze mówią o przełomowym wydarzeniu. 36-letnia Grace Davidson została pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy.

36-letnia Grace Davidson już jako nastolatka dowiedziała się, że cierpi na rzadkie schorzenie Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH). Choroba ta dotyczy jednej na pięć tysięcy kobiet i charakteryzuje się brakiem lub niedorozwojem macicy, przy jednoczesnym prawidłowym funkcjonowaniu jajników, które produkują komórki jajowe oraz żeńskie hormony.

Przed podjęciem decyzji o przeszczepie macicy, Grace wraz z mężem poddała się leczeniu niepłodności. Powstało wówczas siedem zarodków, które zamrożono do przyszłego wykorzystania w procedurze in vitro. W 2018 roku, w rozmowie z BBC, Grace liczyła na możliwość przeszczepienia macicy od swojej matki, jednak okazało się to niemożliwe.

Rok później planowano przeszczep macicy od jej siostry, lecz operacja została odłożona przez pandemię COVID-19. Ostatecznie transplantacja odbyła się dopiero w 2023 roku. Dawczynią była 42-letnia Amy Purdie, siostra Grace i była nauczycielka, matka dwóch córek w wieku 10 i 6 lat. Operację przeprowadziło ponad 30 lekarzy, a sam zabieg trwał niemal 17 godzin.

Isabel Quiroga, chirurg kierująca zespołem transplantacyjnym ze szpitala Churchill w Oksfordzie, podkreśliła w rozmowie z BBC, że choć operacja wiązała się z ryzykiem dla obu sióstr, miała kluczowe znaczenie dla poprawy życia Grace i stworzenia nowego życia. — Nie można mieć nic lepszego — zaznaczyła lekarka. Dwa tygodnie po zabiegu Grace po raz pierwszy w życiu dostała miesiączkę, a później udało jej się zajść w ciążę przy pierwszej próbie in vitro.

Dziewczynka, która urodziła się w lutym 2025 roku, stała się „cudem” zarówno dla rodziców, jak i dla lekarzy, będąc pierwszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, którego matka przeszła transplantację macicy. Na cześć siostry Grace dziewczynka dostała imię Amy.

Grace opisuje w BBC emocje związane z trzymaniem nowo narodzonej, ważącej nieco ponad dwa kilogramy Amy, jako niezwykłe i niemal nierealne doświadczenie. — To było przytłaczające, wcześniej unikaliśmy wyobrażeń o tym, jak to będzie mieć dziecko. To jest coś cudownego — powiedziała BBC.

Brytyjscy lekarze poinformowali, że od czasu operacji Grace przeprowadzili kolejne trzy przeszczepy macicy od zmarłych dawczyń. W ramach badań klinicznych planują łącznie 15 transplantacji. Aktualnie około dziesięć kobiet przechodzi procedury kwalifikujące do przeszczepu, a setki kolejnych zgłosiły chęć uczestnictwa w programie prowadzonym przez organizację Womb Transplant UK.

Pierwsze dziecko po transplantacji macicy urodziło się w 2014 roku w Szwecji. Od tamtego czasu przeprowadzono około 135 takich operacji w kilkunastu krajach, m.in. w USA, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach czy Turcji, dzięki czemu na świecie przyszło na świat około 65 dzieci.

Dodaj komentarz