fbpx

W Rzeszowie, już od marca 2016 r. rusza pierwsze na Podkarpaciu leśne przedszkole „Tęczowa Polana”.

Założycielki „Tęczowej Polany” Joanna Henclik i Anna Kwoka Lachcik, nadmieniają, że ich projekt nie jest typowym leśnym przedszkolem, bowiem czerpie inspiracje również z edukacji Montessori, Waldorfskiej i opera się na dużej dawce intuicji oraz kreatywności. Pomysł na tego typu placówkę narodził się wraz z ich macierzyństwem.

„Tęczowa Polana” to ukłon w stronę Natury i, w stronę wszystkiego, co jest z nią związane. Założycielki uważają, że istnieje pilna potrzeba, by oddać dzieciom wolność w postaci nieograniczonej zabawy na świeżym powietrzu, z użyciem tego, co oferuje Przyroda. Celem przedszkola jest m.in. propagowanie zdrowego trybu życia w ujęciu holistycznym. W „Tęczowej Polanie”, dużą rolę odgrywa sztuka intuicyjna.

Twórczynie „Tęczowej Polany” sądzą, że nadszedł czas, by uświadamiać dzieci, co spożywają, skąd owo pożywienie pochodzi i jak wspiera cały organizm. W związku z tym oferują wegetariańskie posiłki z nieprzetworzonych produktów. Po posiłkach, w sytuacjach, gdy to możliwe, dzieci będą szczotkować zęby naturalną pastą (bez fluoru).

DSC_0252

Jak mówią założycielki, program przedszkola oscyluje wokół Matki Ziemi i mądrości z niej płynącej. W Tęczowej Polanie wyrażamy szacunek do wszystkiego, co Istnieje. Poprzez Naturę świadomie doświadczamy pór roku, tego, co podczas nich kwitnie, śpiewa, lata, żyje, wzrasta. Wspólnie uczymy się uważności i wspólnie uczymy się od siebie.

Joanna Henclik i Anna Kwoka – Lachcik, podkreślają, że szanują dzieci i traktują ich, jak równych sobie. Ważna jest dla nich autentyczność i podążanie za energią dzieci. Zabawy, które oferują pokazują najmłodszym, że różnorodność jest wspaniała. Nie oceniają, nie stosują ocen, nagród i kar, a nade wszystkim praktykują zadowolenie i radość z procesu życia.

„Bazą” w pierwszym, adaptacyjnym „semestrze” będzie mieszkanie prywatne, w rzeszowskiej dzielnicy Słocina, gdzie dzieci będą mogły poczuć się jak u siebie w domu. W czasie tym dzieci będą przygotowywane do dużej dawki świeżego powietrza. W kwietniu lub, w maju (w zależności od tego, kiedy na dobre zawita wiosna), przedszkole przeniesie się do lasu, w okolicach ul. Św. Marcina w Rzeszowie i prawdziwego, indiańskiego namiotu tipi, umiejscowionego na leśnej polanie.

DSC_0729

Warto wspomnieć, że „Tęczowa Polana”, oferuje nie tylko zajęcia dzienne dla przedszkolaków, ale także warsztaty dla najmłodszych i rodziców oraz imprezy okolicznościowe na łonie natury. W niedalekiej przyszłości Joanna i Anna chcą otworzyć szkołę podstawową. Na razie jednak koncentrują się na najbliższych miesiącach, gdyż, jak same mówią: jesteśmy w procesie i same jesteśmy ciekawe, jak nasza przedszkolna pasja przejawi się w fizycznej rzeczywistości.

DSC_0235
Nie sposób, w kilku zdaniach wymienić pobudek, dla których Rzeszowianki chcą robić coś, w ich opinii cennego dla dzieci. Dlatego też zachęcamy do odwiedzenia ich bloga: www.teczowapolana.blogspot.com i do kontaktu z nimi.

Dodaj komentarz