fbpx

Najstarsza osada w tej części Europy jest w Polsce. Wioska powstała 1750 p.n.e.

Czy wiesz, że najstarsza osada w środkowej części Europy znajduje się w Polsce – a konkretnie w Maszkowicach na Górze Zyndrama nieopodal Krakowa? Bardzo możliwe, że wciąż byłaby zapomnianym miejscem, gdyby nie pewna praca doktorska.

Kultura mekyńska z epoki brązu

Starodawna osada z Maszkowic powstała w epoce brązu – około 1750 lat przed naszą erą, a jej mieszkańcy tworzyli tzw. kulturę mekyńską. W ciągu dekady od rozpoczęcia prac archeologicznych (rozpoczęły się w 2010 r.) badaczom udało się znaleźć cenne przedmioty np. figurki świnek, które liczą prawdopodobnie nawet 3,5 tys. lat. Do tej pory podobne miejsca odkryto tylko we Francji, Włoszech i Chorwacji – w Polsce jest to pierwsze tego typu miejsce.

Za znalezisko odpowiada dr hab. Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kilka lat temu przygotowując pracę doktorską natknął się na zalegające w magazynach Uniwersytetu Jagiellońskiego zabytki z Maszkowic. Odkrycie zafascynowało go na tyle, że po kilku latach zebrał grupę studentów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę badania.

Legendy mówią, że stał tu zamek. My już wiemy, że było w tym ziarenko prawdy, tyle że budowla była stworzona z kamieni i nie przypominała tych, znanych ze średniowiecza. Udało nam się wykonać nowy wykop i odkryć dwa masywne mury, które prawdopodobnie stanowiły podstawę rampy prowadzącej pod górę, w kierunku wejścia na teren grodziska – wyjaśnił dr hab. Marcin Przybyła.

Plany na zagospodarowanie

Dziś to ważne historycznie miejsce oficjalnie należy do gminy Łącko, która kupiła działkę. Zakup udało się sfinalizować dzięki środkom z Tarczy Górskiej i środków na projekt zagospodarowania z otwartą ścieżką dokumentacji technicznej.

W najbliższym czasie ogłosimy konkurs na pewną wizję, na spojrzenie okiem znawcy, co tam dałoby się zrobić – wyznał, wójt gminy Łącko Jan Dziedzina w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

najstarsza osada
Góra Zyndrama

Zdaniem wójta gminie zależy, aby miejsce zachowało swój historyczny urok. Choć osada posiada wielki potencjał turystyczny, najważniejsze jest, aby zachować ją w możliwie dobrym stanie bez wspierania masowej kultury odwiedzin. Z pewnością cel będzie wymagał pewnych udogodnień – bardzo możliwe, że wkrótce rozpocznie się remont drogi dojazdowej. Wójt gminy prowadzi aktualnie rozmowy z właścicielami gruntów, na których miałby powstać parking. Na ten cel chce pozyskać pieniądze z funduszy zewnętrznych.

Nie chcemy absolutnie, żeby samochody wjeżdżały na samą górę. Tuż u stóp chcemy przygotować parking wraz z mini strefą gastronomiczną, a w odpowiedni sposób przygotujemy wejście na Górę Zyndram, dostosujemy ją także do osób z niepełnosprawnością – dodał dr hab. Marcin Przybyła.

Badacze sądzą, że osada mogła zostać zbudowana na szlaku bursztynowym. Świadczy o tym kilka ze znalezisk – w tym fragment dużego paciorka z bursztynu bałtyckiego. Zdaniem archeologów możliwe, że 500 lat po tym, jak przebiegał tędy ważny szlak handlowy na Górę Zyndrama przybyła kolejna grupa ludzi, która założyła osadę.

najstarsza osada
Góra Zyndrama

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Gazeta Krakowska

One thought on “Najstarsza osada w tej części Europy jest w Polsce. Wioska powstała 1750 p.n.e.

Dodaj komentarz