fbpx

“Kształtujemy Obywateli Świata”. Innowacyjny, pilotażowy program edukacyjny rusza w Japonii

Japoński system edukacji rozwija się coraz intensywniej. Towarzyszą temu rewolucyjne zmiany, które zakładają kształcenie dzieci na “Obywateli Świata”, a nie na Japończyków.

W Japonii testowany jest rewolucyjny program pilotażowy pod nazwą “Brave Change” (Futoji no henko), oparty na programach edukacyjnych Erasmus, Grundtvig, Ashoka i Comenius.

Jest to zmiana o charakterze poznawczym, dzięki której uczniowie będą edukowani pod kątem rozumienia i akceptacji różnych kultur, a ich horyzonty będą obejmowały cały świat, a nie tylko pojedyncze kraje.

12-letni program oparty jest na następujących koncepcjach:

  • żadnych przedmiotów dodatkowych,
  • żadnej pracy domowej,
  • tylko pięć przedmiotów, którymi są:

Arytmetyka biznesowa. Podstawowe operacje i zastosowanie kalkulatorów finansowych.
Czytanie. Dzieci zaczynają od przeczytania jednej strony dziennie z dowolnie wybranej książki, a kończą na czytaniu jednej książki tygodniowo.
Obywatelstwo. Rozumie się przez to całkowite poszanowanie prawa, wartości obywatelskich, etyki, przestrzeganie zasad współżycia społecznego, tolerancję, altruizm oraz poszanowanie ekologii i środowiska naturalnego.
Umiejętność obsługi komputera. Biuro, internet, sieci społecznościowe i biznes on-line.
Języki. 4 lub 5 alfabetów, kultur, religii, wśród nich japoński, łacina, angielski, niemiecki, chiński, arabski; z wymianą studencką w okresie letnim u rodzin w każdym kraju.
Jaki będzie rezultat tego programu? Młodzi ludzie w wieku 18 lat będą posługiwać się 4 językami, poznają 4 kultury i 4 alfabety.

Ponadto:

  • będą ekspertami w wykorzystywaniu swoich komputerów i telefonów komórkowych jako narzędzi pracy,
  • w ciągu roku przeczytają 52 książki,
  • będą dorastać z poszanowaniem prawa, ekologii i zasad współistnienia,
  • doskonale poradzą sobie z arytmetyką biznesową i finansową.

Jakiś czas temu pisaliśmy też o innych bardzo innowacyjnych i rewolucyjnych systemach edukacji, m.in.w Finlandii TU. Jesteśmy ciekawi jak podobają się te założenia naszym czytelnikom.

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Japan and Japanese Group, Facebook

 

 

Dodaj komentarz