fbpx

Regularny spacer czyni nas szczęśliwszymi! Badanie neurobiologa

 

Chodzenie korzystnie wpływa na nasze narządy. Jest również sekretem młodości, gdyż spowalnia procesy starzenia się mózgu. „Tylko myśli osiągnięte podczas chodzenia mają wartość.” – podkreślał Fryderyk Nietzsche.

Podczas spacerowania w mózgu zachodzi wiele pozytywnych zmian. Według naukowców, spacerowanie dostarcza nam mnóstwo dobrych doświadczeń. Shane O’ Mara – neurobiolog i profesor eksperymentalnych badań mózgu w Trinity College w Dublinie – zamiast farmakologii zaleca swoim pacjentom spacer, a dokładnie 5 tysięcy kroków dziennie.

Badania profesora pokazują, że regularne chodzenie przynosi korzyści. Przede wszystkim usprawnia działanie mózgu, poprawia pamięć oraz nastrój, a także przynosi ulgę w dolegliwościach psychicznych, jest lekiem na stany lękowe i depresyjne. O’ Mary swój koncept opisał w najnowszej książce „In Praise od Walking”.

Jak się okazuje chodzenie nie tylko poprawia pracę jelit, pozytywnie oddziałuje na serce i płuca, ale jest konieczne, aby nasz mózg funkcjonował w sposób prawidłowy.

Kiedy księżna Cambridge – Katrzyna, poddała się japońskiej praktyce kontemplacyjnej kąpieli leśnych (shinrin-yorku); NHS wezwała lekarzy, aby zachęcali swoich pacjentów do wędrówek po lesie. Celem działania było obcowanie z naturą, która pozwala na zapomnienie o troskach i codziennych problemach.

Zamiast korzystać z komunikacji miejskiej, ubierz wygodne buty i udaj się do pracy czy szkoły pieszo. Aby praca umysłowa była efektywna musisz się poruszać. Będąc w ruchu sprawiasz, że fale mózgowe przepływają znacznie zręczniej. Chodzenie, jako bardzo złożony proces z punktu widzenia neurologicznego, przyczynia się do poprawy nastroju oraz redukuje nadmiar stresu. W dodatku sam akt chodzenia jest społeczny, gdyż: „chodząc parami, rytmy mózgu synchronizują się, co przejawia się w zbliżaniu się do siebie”. Jak zaznacza O’ Mara: Afrykę też opuściliśmy w grupach, a nie w pojedynkę, ponieważ ewoluowaliśmy, aby iść dalej razem”.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło:f5.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz